„Nevidím důvod, proč bychom měli slevovat ze svých ambicí. Cílem je minimálně semifinále. A pochopitelně doufáme, že bude vítězné,“ neschovával se sympaticky za prázdné fráze viceprezident klubu Jan Czudek.

I přes odchody zkušených borců (Linhart, Rákos, Petružálek) si Třinec uchoval vysokou kvalitu. Nejen, že tým doplnil o výborné hráče Robertse Bukartse, Marka Viedenského či Martina Gernáta, neváhá nadále dávat šanci nastupující generaci hokejistů. Získal do svých řad nadějného gólmana Nicka Malíka, z Ameriky se vrátil Jan Hladonik, počítá se i s dalšími.

Odebírání vzorků vody. Ilustrační foto.
Pila Paskov chystá opatření proti haváriím

„Mladých hráčů máme víc, třeba beci Filip Haman nebo Jan Bartko. Nechci na nikoho zapomenout, v naší juniorce nebo ve Frýdku-Místku je jich spousta, a všichni mají šanci. Je jen na nich, jestli se prosadí, anebo ne. Trenér Varaďa pracuje dlouho s mladými hráči a jistě rozpozná, kdo si tu šanci zaslouží,“ poznamenal sportovní ředitel Třince Jan Peterek.

Typickým příkladem jsou David Cienciala, bratři Kovařčíkové nebo Marian Adámek, kteří Ocelářům pomohli v minulé sezoně. „Přesně. Proto věříme, že zaujmou i další,“ doplnil Peterek.

„Ocelářská cesta je náš program, který se nám daří plnit díky partnerské organizaci ve Frýdku-Místku. Přes něj zapracováváme nadějné mladíky do áčka, protože víme, že to nefunguje tak, že někdo přijde a hned začne střílet góly jako na běžícím páse. Je to spíš otázka roku a adaptace mladých hráčů na dospělý hokej,“ přiblížil Jan Czudek.

Lukáš Krajíček povede Třinec opět jako kapitán.
Kapitán Ocelářů Lukáš Krajíček: Těším se hlavně na Spengler Cup

„Naše mladé čeká letos průlomová sezona, ve které snad potvrdí formu, se kterou končili poslední ročník. Vidím v klubu několik zajímavých mladíků s potenciálem, jako jsou Adam Raška nebo Jonáš Peterek, kteří jsou nyní ve Frýdku. I Lukáš Kovář nebo Jan Zahradníček začali novou sezonu ve Frýdku, ale bereme je jako naše. Je to jen o herním prostoru, který by u nás neměli dostačující, takže pro ně bude lepší mít herní vytížení ve Frýdku,“ přidal se trenér Václav Varaďa.

Liga mistrů

Jeho tým má za sebou čtyři úvodní zápasy Champions Hockey League s rozdílnými výsledky. Naposledy Oceláři prohráli v Tampere po pofiderním rozhodnutí arbitrů, díky čemuž prakticky ztratili šanci reálně pomýšlet na postup. Naděje však umírá poslední a Třinečtí se ještě o postup pokusí.

Současný starosta Hrčavy Petr Staňo.
Starostové většinou opět kandidují. Zbytek končí hlavně kvůli věku

„Zklamání ze mě ještě nevyprchalo, ale věřím, že karma nám to vrátí,“ dodal k tomu Jan Peterek.

„Měl jsem čas nad tím přemítat, vnímám to jako křivdu, ale už to opadlo a nic s tím neuděláme. Snad to kluky nepoznamená a do extraligy budou nastaveni dobře,“ přál by si Varaďa. Stručně zhodnotil i dosavadní výkony v LM. „První zápasy se nepovedly, to ví každý, ale viděl jsem i dobré momenty, které jsme předvedli. Odvety už byly o něčem jiném, klukům výrazně pomohla i podpora našich fanoušků, kteří ukázali, že za námi stojí. Mužstvo se jim odvděčilo perfektními výkony,“ vystihl trenér Ocelářů to podstatné.

Zdravotní stav kádru

Extraliga už klepe na dveře, fanoušky proto zajímá, jak je na tom tým zdravotně. „Roth je po operaci, ten by měl naskočit do dvou měsíců. Růžička má nohu v sádře kvůli kolenu, počítáme, že doba jeho rekonvalescence bude šest týdnů. Bukarts by měl být do Zlína připraven a u Jirky Polanského se to těžko odhaduje. Má naštíplý malíček na noze, rozhodne se sám. Je to pocitová záležitost,“ shrnul aktuální zdravotní trable Václav Varaďa.

Nové hřiště u třinecké ZŠ Kaštanová.
Zmodernizované hřiště třinecké školy je pro všechny

Kádr Ocelářů je nicméně široký a s případnými absencemi je nutné počítat. V klubu na to jsou dobře připraveni. „K tomu bych rád doplnil, že mančaft se skládá za pochodu i během sezony. Skauting hráčů probíhá permanentně, takže nevylučuji příchody ani během rozehrané sezony,“ upozornil Peterek.

Trenér pak ztratil pár slov i k úvodnímu soupeři Třineckých v nové sezoně – zlínským Beranům. „Zlín je specifický soupeř, loni jsme s ním svedli vyrovnané a dobré zápasy. Nám je víceméně jedno, s kým zrovna začínáme. Každý bude mít na startu spoustu sil a bude to náročné pro všechny,“ nevidí Varaďa nijak markantní rozdíly mezi extraligovými konkurenty.

Spengler Cup

Koncem roku se třinecká výprava zúčastní prestižního turnaje v Davosu – Spengler Cupu. Jak v klubu vnímají tuto skutečnost? „Já tento turnaj vnímám jako klubový top. Všichni touží po tom dostat se do Davosu na nejstarší klubový turnaj světa. Na poli hokejové diplomacie jsme dosáhli úspěchu a pevně věřím, že se prosadíme i herně,“ konstatoval viceprezident Czudek.

Soupeři

A koho Třinečtí vnímají jako největší konkurenty v boji o nejvyšší příčky? Kdo na ně udělal během přípravy či zápasů v Lize mistrů největší dojem?

„Takto bych to nekategorizoval. Všichni začínají od nuly a dělají si zálusk na úspěch. Podle výsledků je měla nejlepší Plzeň, ale pořád je to období před sezonou a udržet formu během ní je těžké. Nerad bych někoho opomíjel, všech třináct soupeřů bude ve hře. Je prostě třeba hrát tak, abychom se na ostatní nemuseli ohlížet,“ usmál se Jan Czudek.

Rekola lákají ve Frýdku-Místku i vandaly.
Růžová kola brázdí město, problémem je vandalismus

„Favority extraligy dělají převážně novináři. Já vnímám především náš tým, ve kterém nebylo moc velkých změn a ty, které přišly, by měly být ku prospěchu,“ zakončil trenér Václav Varaďa.

Kádr Ocelářů na startu sezony 2018/19

Brankáři: Peter Hamerlík (1982), Šimon Hrubec (1991), Nick Malík (2002)

Obránci: Lukáš Krajíček (1983), Vladimír Roth (1990), Milan Doudera (1993), David Musil (1993), Martin Gernát (1993), Filip Haman (1998), Marian Adámek (1997), Jakub Matyáš (1994), Jan Zahradníček (1996), Lukáš Kovář (1992), Jan Bartko (1997)

Útočníci: Jiří Polanský (1981), Martin Adamský (1981), Martin Růžička (1985), Vladimír Svačina (1987), Tomáš Marcinko (1988), Roberts Bukarts (1990), David Cienciala (1995), Ondřej Kovařčík (1995), Michal Kovařčík (1996), Marek Viedenský (1990), Erik Hrňa (1988), Aron Chmielewski (1991), Vladimír Dravecký (1985), Roman Vlach (1989), Jan Hladonik (1999), Adam Raška (2001)

Příchody: Nick Malík (Vítkovice), Martin Gernát (Lausanne – Švýc.), Roberts Bukarts (Zlín), Jan Hladonik (Blainville-Boisbriand Armada – QMJHL), Marek Viedenský (Slovan Bratislava)

Odchody: Jan Strmeň (České Budějovice), Bohumil Jank (Chomutov), Jakub Petružálek (Litvínov), Daniel Rákos, Tomáš Linhart (oba Hradec Králové), Michal Kvasnica (Portland Winterhawks – WHL)

Třinec - ilustrační foto
Senioři v Třinci mají mít centrum
Žermanická přehrada. Ilustrační foto.
Kvalita vody v nádržích našeho regionu se liší