Stále tak platí, že Třinec prohrál sérii ve vyřazovacích bojích před dlouhými šesti lety, konkrétně ve finále ročníku 2017/2018 podlehl Kometě Brno 2:4 na utkání. Od té doby jich nastřádali Slezané šestnáct po sobě a v příští sezoně budou atakovat historicky nejlepší výkon Vsetína. Někdejší hegemon z Valašska se na konci minulého tisíciletí zastavil na čísle 17.

Třinečtí zvládli po semifinále se Spartou a čtvrtfinále s Českými Budějovicemi i třetí sedmizápasovou bitvu v řadě a po finálovém skalpu Pardubic začali slavit. „Rozhodující gól? Já vůbec nevím. Marko (Daňo) házel puk do branky, upřímně ani vůbec nevím, čím jsem ho trefil. Jenom vím, že to brankáři prošlo mezi nohy. Šťastný gól, ale takové v play-off padají. Je to neskutečné, neuvěřitelné,“ hlásil třinecký hrdina David Cienciala.

HLASY TRENÉRŮ:

Marek Zadina (Pardubice): „V první řadě chci Třinci pogratulovat k titulu. Kluci byli na sedmý zápas nachystaní, hráli velmi dobrý hokej, bojovali a chtěli zvítězit. Měli jsme velký tlak, jenže bohužel jsme neproměňovali šance a nedali ten gól navíc. Proto má titul Třinec. Hrají jednoduchý hokej a pořád se drží té své hry. Puky dostávají ven z vlastní třetiny, počkají si na nějakou šanci a pak ji promění. Věřil jsem, že vyhrajeme. Je mi líto našich kluků. Měli skvělou sezonu, dotáhli to takhle daleko, ale nakonec jsme to neurvali. Chyběl nám kousíček do mozaiky. Věřím, že to jednou vyjde.“

Zdeněk Moták (Třinec): „Pořád si nemůžu připustit, že je to pravda, nemůžu to vstřebat. Je to skvělý pocit, nicméně pořád ještě neuvěřitelný. Za tuhle sérii s 21 zápasy, k nimž jsme přidali i nějaká prodloužení, musím před chlapci smeknout. Tohle uhrát a získat navrch titul, to je pro ně zadostiučinění. A pro mě samozřejmě také. Těch atributů, díky nimž se nám to povedlo, je poměrně hodně. Mezi ty největší patří ale soudržnost, práce v tom kolektivu, pracovitost, zkušenost s takovými boji je také důležitá věc. My jsme už v základní části pracovali velice dobře. A nakonec si myslím, že je ten titul ve správných rukách.“

7. finále play-off extraligy (neděle 28. 4. 2024):

Pardubice – Třinec 1:2 (0:0, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Vála (Mandát) – 25. Vrána (Kundrátek Cienciala), 84. Cienciala. Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Konečný stav série: 3:4.

HC Dynamo Pardubice: Will – D. Musil, Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, Vála, Hájek, M. Houdek – Pánik, Sedlák, Hyka – R. Kousal, Zohorna, Radil – Paulovič, A. Musil, Kaut – Mandát, Poulíček, Vondráček. Trenér: Marek Zadina.

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Smith, Mar. Adámek, Nedomlel, Kundrátek, Šenkeřík, Polášek – Dravecký, Čacho, Hrehorčák – Voženílek, Helewka, M. Růžička – Daňo, Cienciala, L. Hudáček – M. Roman, Vrána, Kurovský – Doktor. Trenér: Zdeněk Moták.