Beskydská amatérská hokejová liga (BAHL) navazuje na tři ročníky obdobné soutěže, která se na Třinecku hrála počátkem nového tisíciletí. Zlikvidoval ji příliv velkého počtu registrovaných hokejistů, kteří svou kvalitou ligu výkonnostně zlepšili, ale současně také znehodnotili, protože některé týmy přestaly být konkurenceschopné.

Současnou Beskydskou ligu tak mohou hrát jedině bývalí hokejisté starší 30 let, kteří v posledních pěti sezonách nehráli žádnou registrovanou soutěž. Od příštího ročníku by toto pravidlo mělo být ještě přísnější.

Desetikolová základní část BAHL se odehrála na zimním stadionu v Českém Těšně. Vyhrál ji tým HC Kozubová, druhý skončil HC Hrádek, třetí Czarne Pantery, čtvrtá HC Střítež, páté HC Mosty a šestí HC Buldoci. Následné play-off si zahrálo všech šest týmů. Do dalšího kola postoupili vítězové a nejlepší tým z poražených. Po výhrách 8:1 a 3:2 po nájezdech nad Buldoky se prvním semifinalistou stala Kozubová. Následovali jí Hrádek, který si ve dvou utkáních poradil s Mosty (6:3, 8:1) a Czarne Pantery, které ve třech střetnutích udolaly Střítež 6:0, 2:5 a 3:2 po nájezdech. Jejich poražený soupeř se stal čtvrtým postupujícím.

Rozuzlení semifinálových sérií přišlo po dvou zápasech. Poláci po výsledcích 3:2 a 5:4 po nájezdech vyřadili Kozubovou a Hrádek po výhrách 4:2 a 8:0 přešel přes Střítež.

Na finále a zápas o třetí místo se celky přesunuly do třinecké Werk arény. V souboji o třetí příčku Střítež udolala těsně 2:1 Kozubovou a ve finále Panterům nestačilo dvoubrankové vedení nad Hrádkem, který v poslední třetině zvrátil nepříznivý stav a stal se prvním týmem, který získal putovní pohár BAHL.

Lisztwan: Ligu by měli hrát výhradně rybníkáři

Třinec - Předsedou a jedním ze zakladatelů BAHL je hráč Kozubové Martin Lisztwan. Přestože jeho celek vyhrál základní část, v play-off své prvenství nezopakoval.

Beskydská amatérská hokejová liga navazuje na hokejovou soutěž, která se na Třinecku hrála několik roků zpátky?

Dá se říct, že ano. Já ji tenkrát nehrál. Vím jen, že tehdejší soutěž skončila kvůli přítomnosti řady bývalých nebo aktivních hokejistů. Některé týmy se před play-off posílily třineckými juniory a najednou se ocitly úplně někde jinde, dostaly se na mnohem vyšší úroveň. Základní část odehrála jedna skupina hráčů, na play-off přišla jiná. Ostatní celky přestaly být konkurenceschopné a ztratily chuť hrát. Soutěž ztratila smysl, což dokládaly výsledky 14:4 a podobně.

Vy jste stal u zrodu BAHL?

Iniciátorem byl Jiří Juroš z týmu Buldoků, za který hrají kluci od Havířova. On stál u zrodu soutěže společně s některými hráči Stříteže. Také my jsme v lednu minulého roku na našem turnaji Kozubová Cup uvažovali o tom, že by stálo za to zorganizovat hokejovou ligu. I přesto jsme se do toho sami nepustili, protože to je organizačně náročné. Impulz tak vzešel od Jirky Juroše. Následovala spousta schůzek, jednání, nakonec se doladily detaily a liga byla na světě.

Pro registrované hokejisty BAHL zůstane zapovězena?

Domníváme se, že by ji měli hrát výhradně rybníkáři. Pokud se na soupiskách týmů opět objeví bývalí registrovaní hokejisté, soutěž opět ztratí svůj význam. Uvažujeme o tom, že v příští sezoně ještě více zpřísníme pravidla pro bývalé hokejisty. Soutěž se díky tomu ještě více vyrovná. Budou to zápasy o jeden dva góly, hráče to začne víc bavit. Pantery měly letos ve svém středu dvojici někdejších hokejistů. Řeklo by se, jsou to jen dva hráči, ale na ledě je to znát.

Uvažujete o zvýšení počtu družstev?

To se teprve uvidí. Předpokládám ale, že jich zůstane jen šest. Bude záležet na tom, jestli se nám povede sehnat nějakého partnera. Všechno je to o penězích. Pokud přibudou dva týmy, budeme muset zavést dva hrací dny, zvýší se veškeré provozní náklady. Ač se to nezdá, letošní rozpočet ligy dosáhl bezmála sto tisíc korun. Platili jsme rozhodčí, ledové plochy a časoměřiče.

Kdy vlastně vznikl klub HC Kozubová?

Kolem roku 1997. Tehdejší hráči Kozubové jezdili hrávat do Českého Těšína. V současném týmu jich figuruje asi už jen pět, tým jsme průběžně doplňovali. Název Kozubová jsme přijali proto, že náš tým tvoří hráči z Milíkova, Košařisk, Bocanovic, Písku i Písečné. Spojuje nás hora Kozubová. Asi tak před pěti lety jsme začali hrát přátelské zápasy proti Mostům a Stříteži, později jsem začali startovat i na turnajích.

První ročník jste zakončili na čtvrté příčce. S jakým umístěním jste počítal?

Základní část se nám podařila, pokaždé jsme hráli kompletní. Prohráli jsme pouze první a třetí zápas. Teď nás trochu zaskočila zranění stěžejních hráčů Sikory a Kostky. Ani já jsem nebyl zcela fit. Kdybychom byli kompletní, Střítež bychom porazili. Možná na některé hráče dolehla atmosféra ve Werk aréně. Na každý pád jsme chtěli skončit minimálně třetí, o tom není sporu.

V příštím ročníku si spravíte chuť?

V to pevně doufám. Věřím, že bude nějaká medaile.

(rom)