Dostane třinecký brankář Martin Vojtek cenu pro nejlepšího hráče sezony? Gólman Slavie Praha Adam Svoboda si myslí, že by měl. A není divu. Gólman Třince Martin Vojtek svými letošními výkony překvapoval a nejlepší extraligové střelce přiváděl k zoufalství. Byl skutečnou oporou týmu. Jeho výkonům pouze ze střídačky přihlížel olympijský vítěz Roman Čechmánek.

„Martin dovedl tým do play off a je to na něm,“ přiznal před předkolem play off Čechmánek. Vojtek ale zůstává při zemi. Za nejlepšího brankáře se nepovažuje. Ještě teď se vzpamatovává ze čtvrtfinálového vyřazení od Slavie. „Pořád mě to štve. Mohli jsme teď hrát my. Místo toho sedíme doma,“ smutnil Vojtek.

Je to už více než týden od vyřazení. Ještě vás to žere?

Samozřejmě. Mohli jsme tam nyní hrát my.

Klíčovými se ukázaly být dvě domácí porážky.

My jsme odjížděli do Prahy s tím, že chceme jednou vyhrát, což jsme splnili a vytvořili si tak výbornou pozici pro domácí zápasy. Jenomže jsme oba zápasy se Slavií prohráli a hodně si tu cestu do semifinále ztížili.

Proč jste doma nedokázali ani jeden zápas vyhrát?

Klíčové bylo asi první utkání, kdy jsem dostal čtyři góly, a to je moc. V sezoně mi to docela šlo, ale po tomto zápase jsem byl hodně zklamaný. V tom druhém utkání jsme prohráli 0:1, nedali gól a navíc si dali ten gól vlastně sami. Bylo to špatné.

Třinec se po celou sezonu pohyboval ve výkonnostních sinusoidách. Byli jste v play off v dobré formě, nebo to nebylo ono?

To by měli posoudit asi jiní. Já k tomu nejsem povolaný. Ale když se podívám zpátky, tak přes Znojmo jsme prošli v předkole po velmi dobrých výkonech. Hráli jsme pěkný hokej a byli jsme spokojení. Se Slavií rozhodovaly maličkosti a štěstí. Je to otřepané, ale k úspěchu potřebujete štěstí a my ho ve čtvrtfinále prostě neměli. Především ve čtvrtém zápase, kdy jsme nedokázali dát gól ani z těch nejvyloženějších šan­cí.

Ve třetím zápase vám zase sudí neuznali regulérní gól Ľubomíra Sekeráše, kterým byste šli do vedení…

…Já se vůbec nechci vymlouvat na rozhodčí. O rozhodčích to nebylo.

Letos jste odchytal tolik zápasů, jako nikdy předtím. Nebylo to svazující, že jste byl najednou prvním gólmanem týmu?

V žádném případě. Prostě jsem chytal a byl vděčný za každou vteřinu na ledě.

Takže jste si tu sezonu parádně užil?

Přesně tak. Bylo to skvělé a je škoda, že nehrajeme dál.

Když už jste byl více vytěžovaný, musel jste něco v tréninku změnit?

(smích) Trochu určitě ano. Před dvěma roky jsem sice hodně zhubl, ale letní příprava vždycky bolí a zdá se mi, že čím je člověk starší, tím bolí více.

Budete po letošní extrémně vydařené sezoně vstupovat do té příští v jiné pozici, nebo opět jako brankář číslo dvě?

(chvíli přemýšlí). Já vůbec nevím, co bude příště. Ani jsem nad tím ještě nijak nepřemýšlel. Teď pro nás skončil hokejový rok a my jsme na dovolené. Přemýšlet nad tím, co bude či nebude, na to je ještě čas. Smlouvu mám stále v Třinci.

Máte teď volno, které jste chtěli ještě o pár týdnů odložit, co plánujete?

Momentálně jsem u sestry v Praze a pořád přemýšlím, zda nevyrazím s rodinou na hokej (v době, kdy rozhovor vznikal, začínala semifinálová série Slavia – Liberec – pozn. aut.). Ale asi ne, protože si od něho spíše potřebuji odpočinout.

Do kdy máte volno?

To fakt nevím. Sezonu jsme oficiálně ukončili a z klubu nám dají vědět, kdy máme nastoupit k tréninku.

Vyrazíte s rodinou někam na dovolenou?

Na dovolenou se nechystáme. Po výletu do Prahy, kde strávíme Velikonoce, asi odjedeme na chalupu, kterou opravuji, a mám tam proto spoustu práce, na kterou není přes sezonu moc času. Už se tam moc těším, protože tam ani není signál na mobil a mám naprostý klid (smích). Tam si nejvíce odpočinu.

Doma jste v Přerově, ale doma asi moc nejste. Nebo dojíždíte každý den do Třince?

Mám v Třinci služební byt, a tak nemusím dojíždět. Strávit denně v autě tři hodiny by bylo hodně únavné. Na cestách je džungle, to by nešlo. Vyzkoušené to mám, ale fakt to nejde.

Co dělá Martin Vojtek, když nehraje hokej?

Tráví čas na chalupě.

Jak často se na svou oblíbenou chalupu vůbec dostanete?

Po sezoně se snažím tam být každou volnou chvilku. S rodinou vypadneme z města a žijeme tam.

Jste zahradník? Pěstujete zeleninu nebo ovoce?

Nic takového (smích). Všechno jsem zatravnil a pravidelně jezdím sekačkou a uklidňuji se.

Máte dvě děti. Jak si užíváte jejich společnosti?

Dcera má šest let, syn tři. Takže mám o program postaráno. Navíc sestra má děti ve stejném věku, takže je to tady trochu divoké (smích).

Patříte k tatínkům, kteří doma maminkám kazí výchovu a ve svém vzácném volném čase děti rozmazlují?

Takoví jsme všichni. Maminky vychovávají a my jim to kazíme.

Budete sledovat pokračování extraligy?

Asi budu. Minimálně se mrknu ve zprávách na výsledky. Ale asi na hokej nevyrazím.

Kdo se podle vás střetne v extraligovém finále?

Tipuju České Budějovice se Slavií, i když série Slavie s Libercem bude velmi vyrovnaná a těžko se dá odhadnout, kdo nakonec do finále postoupí. V sérii České Budějovice – Karlovy Vary věřím více Jihočechům, kteří vyhráli základní část.

MARTIN VOJTEK

Narozen: 4. května 1975 v Přerově
Klub: HC Oceláři Třinec
Výška/Váha: 181 cm/92 kg
Počet odchytaných zápasů v extralize/play off: 140/22
Počet nul v extralize/play off: 10/2.
Předchozí působiště: Přerov (1995–1998), Olomouc (1999), Opava (2000–2001), Třinec (2001), Opava (2002), Třinec (2002), Žilina (2003), Vyškov (2003), Třinec (2004), Havířov (2004), Třinec (2005), Olomouc (2005), Třinec (2006–2007), Prostějov (2007), Třinec (2007-??).