„Nechala jsem se inspirovat a vyhlásila na tento měsíc soutěž pro dětské čtenáře s názvem Knihovnická bašta. Ale už od února běží v knihovně jiná dětská soutěž – Knížkometr.

Jde o to, že se vždy změří výška hromádky vypůjčených knih a hodnota se zapíše do speciálně vyrobené průkazky. Centimetry se postupně přičítají, a jakmile dítko dosáhne hodnoty 50 centimetrů, je odměněno. Samozřejmě může pokračovat dál, protože soutěž trvá až do června,“ uvedla minulý týden Jana Chlebková, která vendryňskou knihovnu vede.

Knížkometr proběhl už v loňském roce. A Jana Chlebková se podle svých slov bála, aby si děti nepůjčovaly knížky jen kvůli jejich tloušťce, „aby tak co nejrychleji vystoupaly na 50 centimetrů“. Knihovnice ale zjistila, že 99 procent dětí vypůjčené knížky skutečně četlo, což si ověřovala kontrolními otázkami na obsah.

„Tradičně letos v březnu proběhne v knihovně několik besed se žáky obou místních škol a připravuji rovněž druhý ročník akce Děti čtou seniorům. To pojedeme s věrnými dětskými čtenáři do vendryňského Domu s pečovatelskou službou a pobavíme místní obyvatele nějakým pěkným čtením. Při té příležitosti určitě vyhlásíme, stejně jako vloni, Krále čtenářů, tedy nejpilnější čtenáře za rok 2011,“ upozornila.

Dodala, že mezi dětmi byla nejšikovnější Pavlína Walterová, která obhájila své loňské umístění, a z dospělých si nejvíc knih v roce 2011 vypůjčila Anna Šegedová. „Je to shodou okolností moje maminka, která tak má příděl krásných knih přímo z první ruky,“ smála se Jana Chlebková.

Čtenáři se nebudou nudit ani na konci března. „Celý měsíc zakončíme dalším ročníkem oblíbeného pohádkového nocování – Nocí s Andersenem. Letos bude věnována Boženě Němcové, jejíž 150. výročí úmrtí si připomínáme,“ připomněla.