Výstavu uvedl nestor třineckých potápěčů třiasedmdesátiletý Josef Dvořáček. Mezi vystavenými předměty jsou potápěčské přístroje, podvodní skútr Torpila, vodotěsná pouzdra na kamery, unikátní fotoaparáty, svítidla, přilby, 120 kilogramová vodní kabina Xenie a různé další pomůcky k pobytu pod vodou. Nejstarší exponát, souprava zahrnující přilbu, železné boty vážící 10 kg a černý skafandr připomínající podmořský svět Julia Vernea je z roku 1936.

Své vzpomínky a dobrodružství prezentuje potápěč, ilustrátor a fotograf Jan Kocián, který žil na souši i na moři, projel na lodi ostrovy v Tichomoří, cestoval od Aleut po Austrálii, pracoval na expedičním plavidle s lékaři na Bikinách, kde se zkoumaly vlivy atomových výbuchů na všechny formy života. Když se usídlil ve státě Washington na ostrově Whitbay, byl pod hladinou moře takřka každodenně, aby zachytil objektivem svého fotoaparátu ohromný život, který pulzuje v hloubkách Tichého oceánu. To vše je k vidění na této nevšední výstavě.

Expozice prozradí něco málo i o historii třineckých potápěčů. Nosným pilířem do roku 1989 byl klub Poseidon. Dnes na něj navazuje pod vedením pedagoga a potápěče Romana Kudely Scuba Sea Wing club.

Vernisáže se zúčastnila také řada význačných osobností. Mezi hosty byla Helena Šafránková, která žije ve Spojených státech. „Je to nádhera a pro mě také nostalgie. Mám tu hodně přátel a je na co vzpomínat. Organizátoři odvedli velký kus práce,“ říká mistryně Československa ve sportovním potápění v roce 1966. Rovněž Petr Katz z Austrálie, hlavní konstruktér dýchacích systémů a autor publikace, která vyšla u nás po roce 1989 pod titulem Potápění v Pacifiku, lpěl samou chválou na nevšední událost. Nechyběla ani bývalá aktivní, dnes rekreační třinecká milovnice vodních hlubin, lékařka Ingrid Walicová nebo Jiří Trpík prezident Společnosti pro historii potápění v České republice. Odpolední setkání zpestřilo rockové duo Aspekt.

Kurátorem výstavy jsou Josef Dvořáček a Petr Nedělník. Exponáty zapůjčilo Národní technické muzeum Praha.

Výstava potrvá do 21. listopadu.