„Jsem velice ráda, že jsme se sešli v tak velkém počtu. Je nás neuvěřitelných sedmnáct. Nestává se tak často, aby v malém okrese přišlo tolik lidí se zájmem přednášet a recitovat,“ řekla za pořadatele Nela Chamrádová.

Soutěžila například patnáctiletá Nela Koreňová. „Proč jsem přišla? Abych získala nějakou zkušenost, nějaký zážitek. Ať je v sobotu sranda,“ prohlásila dívka z Palkovic. Vybrala dva texty, které napsali Václav Hrabě a Petr Šabach. Adéla Jašíčková zvolila Puškina. „Jsem tu podruhé. Víc mě baví divadlo, činohra, ale recitace je zase něco nového, takže pro ne?“ uvedla 19letá studentka z Frýdku-Místku.

Soutěžilo se ve třech kategoriích, pokud někomu vypadl text, k dispozici byla nápověda. Recitátory hodnotila porota ve složení Eva Kotarbová, Radana Šatánková, Vlasta Blizňáková, Vít Adamus.

Pořadatelé připravili i workshop s ostravským hercem Lukášem Červenkou, později se zájemci setkali se spisovatelkou Lydií Romanskou.

Do krajského kola soutěže, které se uskuteční 26. a 27. března v Karviné, postupují tito soutěžící: Lenka Nováková, Martina Belanová, Adéla Jašíčková, Jiří Svoboda, Aminata Keita a Klára Bajerová.

Absolutní vítězkou v první kategorii se stala právě Bajerová, která získala také Cenu diváka a je označována za velký talent. Ve druhé kategorii se na prvním místě umístila Lenka Nováková, druhé místo získala Martina Belanová a třetí Adéla Jašíčková.

Ze druhé kategorie také postupují dva soutěžící, a to pro jejich recitační talent. Jsou jimi Jiří Svoboda a Aminata Keita.

„Čtyřiapadesátý ročník okresního kola soutěže Wolkrův Prostějov mě překvapil ve všech směrech. Letošní ročník byl zastoupený ve všech kategoriích, a to i nad 20 let, kde se předvedli pouze muži! Na náš okres je počet sedmnácti účastníků až neuvěřitelný,“ uvedla Nela Chamrádová.

„Jsem nesmírně ráda za domáckou a pohodovou atmosféru, kterou se snažím na této soutěži prosazovat. Těší mě tak velký zájem o mluvené slovo a recitaci, proto jsem letos do programu zařadila i workshop, který získal velký ohlas. Bylo by skvělé, kdyby se tato akce stala tradicí v našem městě a podařilo se ji udržet i v dalších letech,“ dodala. Naznačila, že věří v ještě větší spolupráci se středními školami a také s frýdecko-místeckým magistrátem, který na akci přispívá.

Nela Chamrádová říká, že akce dělá hlavně pro mládež, protože se chce pokusit podpořit kulturu a rozvoj osobností na poli poezie, prózy nebo divadla. „Je to sice těžké, ale stojí to za to. I kdyby se zúčastnilo jen pět recitátorů,“ poznamenala.