Nápad pořádat zde festival vznikl před třemi roky vlastně náhodou. „Při popíjení pivka jsme přišli nato, že areál penzionu by se dal využít k uspořádání menšího hudebního festivalu. Tak to vlastně celé začalo,“ prozradil Deníku jeden z organizátorů a zároveň i hudební skladatel a interpret Daniel Drong s tím, že majitel objektu je vstřícný člověk a festivalu se nebránil. „Tak jsme to zkusili poprvé, vše bylo v pohodě, stejně jako druhý ročník, tak jsme se zde sešli na třetím ročníku,“ doplnil Drong.

Pořadatelé nechtějí z festivalu dělat nějaký velký bigbít. „Přikláníme se k tradiční muzice, jako je folklor, country, popřípadě rock. Tvrdší žánry mezi skupinami nenajdete. Festival se může pojmout i jako hudební večer pro celou rodinu,“ doplnil Drong. Ten také porovnal změny, jakými festival od svých počátků prošel. „Organizačně se změnil v tom, že nějakou tu korunu, co jsme za první roky vydělali, jsme nyní investovali do ozvučení a podia. Předtím jsme si podium dělali svépomoci,“ vysvětlil Drong, který na festivalu pokřtil se skupinou D. D. a Compaňeros CD s vlastní tvorbou, které nese název Petrosongi. „Když se jedná o takový okamžik, tak ať to alespoň trošku vypadá,“ dodal Drong s tím, že skládá písně, hraje na kytaru, housle, zpívá.

Po půl sedmé večer začal samotný festival, jako první se přítomným představila skupina Blue Rams, kterou vystřídala mládežnická formace Lipka. „Ti jsou mladí a plní sil, jezdí po koncertech nejen v České republice, ale například i do Polska,“ upřesnil Drong, který pak pokřtil nové CD, kmotry se stala skupina Blaf. Početnému publiku se představila i skupina Bratři v triku.

Mezi návštěvníky festivalu byl také Oldřich Volný se skupiny Free. „Přivedl mě zde Daniel Drong, kterému jsem měl původně vypomáhat s ozvučením. Chodívám zde i proto, že zde vystupují kolegové muzikanti ze zdejšího regionu. Ale dnes jsem zde jen na skok, protože přípravy vyšly tak, jak měly,“ prozradil Volný, který již v pátek večer myslel na sobotu a neděli, kdy se v sousedním Jablunkově konal jarmark a Dny města Jablunkova. „Tam jsem jeden z organizátorů, u podia pomáhám s nástupy kapel. Však hlavně se těším na sobotní půlnoc, kdy se skupinou Free vystoupíme v projektu nazvaném Jablo Rock Session Goralia. Při tomto vystoupení se střídají hudebníci z různých regionálních kapel,“ uzavřel Volný.