„Přišla jsem se tady podívat se svou sestřenicí a babičkou. Moc se těším na soutěže a tanečky, protože jsem sama tancovala v Lašánku. Jsou to takové staré tance, podobné jako má Grunik,“ prozradila usměvavá dívenka Katrin Horváthová.

Sál, vyzdobený množstvím nafukovacích balonků, papírových konfet a barevných ozdob z krepového papírů si nic nezadal s výzdobou silvestrovských zábav. Všude byla znát snaha organizátorů připravit příjemnou atmosféru.

Neopomněli ani na čerstvě napečené koláčky, zákusky a chlebíčky, které byly pečlivě vyskládány na stolku v sále. „Pořádáme akce pro dospělé a vždycky na ně přijdou dospělí i s dětmi. Ty jsou pak většinou nadšeny, že si mohou zatančit u cimbálu a u lidovek. To nás přivedlo na myšlenku uspořádat tuto dětskou akci. Bez ochoty a přístupu ostravské skupiny Vojtek, která přijela na vlastní náklady a zahrála cimbálovou muziku, bychom tady živou kapelu neměli,“ prozradila iniciátorka akce Veronika Šalamounová – vnučka Věry Šejvlové, která byla zakladatelkou folklorního souboru lidových tanců a písní Grunik.

Tento soubor autenticky prezentuje původních folklórních tradice horského Lašska a lašsko-kysuckého pomezí. „Podstata naší práce je znát svůj region, tradici a držet tu čistotu toho regionu,“ řekla Šalamounová. Celý Báleček byl rozdělen do tří bloků, během kterých se soutěžilo, tančilo i zpívalo. „Myslím, že se akce povedla. Získali jsme zkušenosti do dalších ročníků. Reakce rodičů byly pozitivní a těšila nás jejich zpětná vazba. Děti si to užily,“ uzavřela iniciátorka akce.