Nabídka programu slibuje nejenom umělecký zážitek, ale chce být rovněž připomenutím, že v příštím roce uplyne 100 let od nedožitých narozenin Marie Glázrové-Hakenové, přední sólistky činohry Národního divadla Praha, kterou zejména starší generace zná z desítek velice úspěšných filmových rolí. Pamětníci si vzpomenou na její nezapomenutelný přednes veršů Slezských písní Petra Bezruče, které v sedmdesátých a osmdesátých letech zazněly na společných koncertech Lašského smíšeného pěveckého sboru, Eduarda Hakena a Marie Glázrové-Hakenové nejenom v sálech našeho kraje, ale i na dalších místech. Pořadatele těší, že pozvání přijala také herečka, filmová a televizní umělkyně a recitátorka Gabriela Vránová. Spolu s ní se na jevišti Kulturního domu v Bašce představí herec, televizní režisér, moderátor a fotograf Ondřej Kepka.

Oba jsou autoři tříhodinového DVD Království poezie Gabriely Vránové, které se setkalo s příznivým ohlasem. Byla to rovněž Lašská univerzita libovolného věku (Kabinet literární a mediální) zastoupena Milanem Konečným z Brušperku, která se na přípravě tohoto projektu podílela.

Na jevišti bašského kulturního domu vystoupí mezzosopranistka Irena Magnusková, absolventka studia HAMU, která externě spolupracovala s Národním divadlem Praha. V rámci divadelních sezon 2007 až 2009 zde ztvárnila roli krásné dívky v představení Dobře placená procházka pod taktovkou Luboše Peška, v režii Miloše Formana. Největším úspěchem čeladenské rodačky (16. září 1980) je 1. místo v mezinárodní pěvecké soutěži Emy Destinnové v Londýně (2006). Vystoupí rovněž Lašský smíšený pěvecký sbor s dirigentkou Janinou Ptakovou a sólistou sboru Michalem Válkem.

Sólová vystoupení Ireny Magnuskové a Michala Válka bude na klavír doprovázet Petr Strakoš z Fryčovic. Pro každého z návštěvníků koncertu je připraven spolu s programem slavnostního odpoledne také reprezentativní almanach Ohlédnutí, který fotografiemi a texty připomene květnový mezinárodní pěvecký festival v Bašce a Frýdku-Místku. Almanach připravili členové výboru Lašského smíšeného pěveckého sboru – Kateřina Čečotková, Eva Šťastná, Michal Válek a další.

Návštěvníci koncertu si budou moci v sále prohlédnout zajímavou výstavu fotografií, plakátů, korespondence a archivních materiálů dokumentujících nevšední vztah manželů Hakenových a dalších umělců Národního divadla k Lašskému smíšenému pěveckému sboru, Bašce, ale především k našemu kraji.

Nelze nezmínit skutečnost, že Marie Hakenová-Ulrichová spolu se svým manželem akademickým malířem Jindřichem Ulrichem si náš kraj, rodiště Marie Glázrové-Hakenové (Horní Suchá) velice oblíbili. Oba přijali pozvání na komponovaný pořad Pocta manželům Hakenovým a velice se na návštěvu Bašky těší.

Předprodej vstupenek na tento pořad bude zahájen na bašském obecním úřadě v pondělí 4. října (Petra Ferfecká – telefonní číslo: 558 445 210). Cena vstupenky je 100 korun. Po skončení vystoupení se uskuteční autogramiáda umělců, bude možnost si rovněž zakoupit DVD Gabriely Vránové a do 19 hodin si prohlédnout výstavu.

FRANTIŠEK VANÍČEK