V neděli po ránu pak ve zdejším kostele generální vikář ostravsko–opavské diecéze Mons. Marcel Tesarčík sloužil dvě mše. Slavnostní atmosféru tu doplnil zpěvem i chrámový sbor Baška – Skalice s dirigentem Adolfem Kolčářem. Po skončení liturgií se pak už lidé mohli naplno věnovat zábavě. Do Bašky se letos sjelo tolik kolotočů, že se na parkoviště u přehrady nemohly vejít, a některé stály i na volných pozemcích okolo.

„Letos je normální průměrná sezona. Máme za sebou patnáct nebo šestnáct poutí a ještě nás čeká v polovině října pouť v Mostech u Jablunkova, tam už jezdíme pravidelně padesát let a nemůžeme tam chybět ani letos,“ konstatoval kolotočář František Pfleger ze Sviadnova, který v Bašce právě obsluhoval jednu z moderních adrenalinových atrakcí.

„Klasické atrakce, jako jsou řetízkový kolotoč nebo housenková dráha, ty lidi přitahují vždycky. Mezi atrakcemi se ale objevuje i spousta novinek. Provozujeme je tak trochu na úkor těch starých osvědčených, časem se ale i z nich vykrystalizují ty nejlepší a ty pak pomalu samy přebírají funkci klasických,“ vysvětlil František Pfleger.

Nemá pocit, že by lidé za kolotoče utráceli méně než v minulosti, třebaže musejí sáhnout hlouběji do kapes. „Poutě nebývají každý den, lidé se rádi baví a za atrakce utrácejí, i kdyby měli poslední peníze,“ dodal s úsměvem. „Pouťové tradice příliš neudržujeme, ale na kolotoče chodíváme každý rok. Doma jen trochu více uklidíme, jídlo ale míváme jako o jiných víkendech. Dnes jsme ale pozváni na oběd k rodičům,“ svěřili se manželé Míčkovi z Bašky.