„Už na základní škole jsem chodila do dramatického kroužku. Přišla jsem reprezentovat školu, mám ráda básničky a monology, recitace mě baví," poznamenala jedna z účastnic Monika Langrová, která chodí na Střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku. Osmnáctiletá dívka přednesla monolog Anny Frankové a dílo Život je zápletka od Jiřího Suchého.

Její učitelka Olga Síbrtová říká, že talentovaným recitátorům se ve škole věnují individuálně. „Máme žáka, který je dokonce vítězem celostátního kola Wolkerova Prostějova," doplnila kantorka.

Na podiu se představili také studenti z Třince a Frýdlantu nad Ostravicí. V hlediště jim tleskaly desítky lidí. „Jde nám také o to, aby chodili diváci. Přišla jich spousta. Účastníci jsou skvělí, jsou tady zkušení, ostřílení recitátoři," pochvalovala si kvalitu i atmosféru dne organizátorka akce Nela Chamrádová, která okresní přehlídku pořádá ve Frýdku-Místku od roku 2009.

Kromě ní usedla v porotě také publicistka a básnířka Radana Šatánková spolu s Dagmar Molinovou, autorkou mnoha výstav, jejíž obrazy dotvářely kulisu při přednesu mladých recitátorů. Návštěvníci si mohli poslechnout recitační přednes členů Literárního klubu Petra Bezruče nebo se zúčastnit také workshopu fyzického básnictví.