Pozvání místní buddhistické skupiny přijal Karel Trachta, cestující učitel buddhismu Diamantové cesty. Posluchačům objasní, jakým způsobem je možné používat buddhismus v každodenním životě, a to především v partnerských vztazích. „Živý odkaz buddhistických metod pro práci s myslí se právě teď přenáší z Tibetu a Indie do Evropy a do západního světa vůbec,” tvrdí Trachta.

Stejně jako v celé Evropě, také v Česku je v oblibě především tzv. rodinný způsob praktikování buddhismu, který není podmíněn mnišskými závazky a životem v klášteře. Moderní a nezávislí Evropané, kteří touží využít veškeré životní zkušenosti pro svůj osobní rozvoj, se buddhismu mohou věnovat při civilním zaměstnání nebo studiu, aniž by se museli vzdát svého partnerského nebo rodinného života. Buddha proto učil, jakým způsobem vybudovat takový vztah, který bude přinášet štěstí partnerům i jejich okolí.

Během přednášky Trachta představí knihu nazvanou Buddha a láska, jejímž autorem je dánský lama Ole Nydahl. Tento světoznámý učitel buddhismu se věnuje mnohým otázkám v oblasti lásky a partnerství, včetně pohledu na manželství, rodinu nebo sexualitu. Kniha v češtině vyšla v nakladatelství Bílý deštník a získala si velkou oblibu u českých čtenářů. Během šesti měsíců bylo vyprodáno první vydání v nákladu 4 000 kusů, v současnosti je v prodeji dotisk.

Přednáška s názvem Buddha a láska, kterou organizuje místní meditační skupina, se koná 25. února v 18 hodin v Městské knihovně na ulici Hlavní ve Frýdku-Místku. Vstupné činí 50 korun, pro studenty a seniory 30 korun.