Přitom začátek osmého ročníku populární akce příliš k optimismu nevybízel. „Přejme si, ať už konečně přestane to blbé pršení,“ prohlásila moderátorka po vystoupeních mladých břišních tanečnic a školní kapely Team. Jana Kocmanová, která se schovávala pod střechu jednoho ze stánků, ale byla optimistkou.

Po celou dobu měla výbornou náladu. „Co jiného nám zbývá. Zpočátku přišli jen odolní rodiče vystupujících, ale No Name je velké lákadlo. Bude plno. Jsme lidi z hor, nejsme z cukru. I v pláštěnkách se dá křepčit, v tom dešti problém nebude,“ prohlásila čtyřicetiletá žena, která přišla s dcerou a se sestrou.

Po devatenácté hodině začaly do areálu skutečně proudit davy lidí. Starosta Ladislav Olšar, který tajně doufal, aby návštěvníků bylo alespoň pět set, konstatoval, že se prodalo nejméně dva tisíce lístků. „Skoro všichni přišli během jedné hodiny. Není to žádné nadsazené číslo, “ upozornil s tím, že šlo o vůbec první deštivý ročník akce, jejíž historie sahá do roku 2003. „Letos jsme tomu neutekli, ale dopadlo to dobře,“ shrnul. Je přesvědčen o tom, že za dobrého počasí by dorazily možná až čtyři tisíce lidí z obce a okolí.

Kapela No Name měla se svými hity obrovský úspěch, její hodinové vystoupení přineslo i gratulaci zpěvákovi, který právě slavil narozeniny, takže mu dav zazpíval „sto lat“. Lidé si navíc kapelu dokázali dvakrát vytleskat zpět na pódium.

Na akci se představily i místní organizace. „Připravili jsme zákusky, máme dnes pečené koblížky. Všechno čerstvé, k tomu něco na zahřátí,“ pravila Anna Byrtusová, dlouholetá předsedkyně Klubu důchodců Bystřice. „Podílelo se na tom šest lidí, z toho dva muži. Je to výborná parta, když se něco řekne, opravdu přijdou a je na ně spoleh. My se zúčastňujeme každé akce, kterou obec pořádá,“ dodala. Byrtusová, kterou v roce 2006 bystřická radnice ocenila titulem Osobnost roku, vede klub jedenáct let, v čele ženské sekce je dokonce dvě dekády.

„My máme opravdu dobrou partu. Organizujeme vaječinu, Mikuláše, zájezdy. Prostě v té Bystřici něco děláme. Ale bez klubovny s kuchyní v polské základní škole, kterou nám hradí obec, by to nešlo. Jsme tam skutečně spokojeni na jedničku,“ rozpovídala se Anna Byrtusová.

„Všichni stárneme, ale za ni nemáme náhradu. Bude to muset dělat pořád,“ smála se její kamarádka Eva Niemcová. U jejich stánku bylo pořádně veselo. „U nás je pořád provoz. Máme si co říct, hlavně s mladými. My to děláme z radosti, že ještě můžeme jít mezi lidi,“ pravila jedna z bystřických seniorek. Několik členek klubu si navzdory dešti s chutí zatancovalo při písničkách v podání dechovky Miločanky. Děti pobavili dva cirkusoví kejklíři.

Spokojen byl i Radek Olszar, který už čtvrtým rokem vede sdružení SRPŠ při místní mateřské škole. „Kdyby mě to nebavilo, tak tady nejsem. Je to sice náročné, protože ve školce se ti rodiče poměrně často střídají, navíc je začátek září, takže jsme se museli domlouvat už v průběhu prázdnin. Ale mám tady partu, která do toho jde. Děláme hranolky, langoše, to je dost náročné na přípravu, v našem stánku se snažíme dodržet tradici několika jídel. Máme i speciální marinovaný uzený bok, po něm se lidé, kteří byli na předchozích akcích, ptají,“ uvedl sedmačtyřicetiletý Olszar.

Den obce Bystřice měl rovněž svůj doprovodný program. Ten zahrnoval například vystoupení v Domě s pečovatelskou službou, kde v sobotu proběhla i vernisáž v nové minigalerii Šíp. Zájemci zde mohou obdivovat tvorbu několika umělců, například obrazy Josefa Novického. Starosta Ladislav Olšar předpokládá, že bystřická minigalerie se setká s poměrně velkým ohlasem.