„Přišla jsem na pozvání, kdyby mi manželka od mého bratrance neřekla, že je tu jarmark, nevím o tom,“ pravila 35letá Martina z Orlové, jež dorazila s manželem a se synem. „Chtěli jsme vypadnout ze sídliště, z paneláku, a za hodinku jsme tu. Ale jezdíme tady často, loni jsme byli třeba na Kozubové. Krásná příroda, čerstvý vzduch,“ dodala s tím, že se chystá ochutnat i nějaké speciality. „Určitě, ze všeho něco.“

Pěkný sobotní výlet plánoval i Třinečan Rostislav Pyszko s rodinou. „Tak nějak. Slyšeli jsme v rádiu reklamu a podrobnosti jsme si našli na internetu,“ shrnul 31letý muž.

Z příhraniční obce Jaworzynka přijeli polský umělecký kovář Jan Michałek s pomocníkem Andrzejem Juroszkem. Michałek vyrobil malou ozdobu na způsob háčku, kterou vzápětí věnoval sedmiletému Petru Martynkovi z Třince. „Určitě si to nechá jako památku,“ prohlásila při pohledu na šťastného chlapce jeho maminka. „Jsme tady poprvé. Chtěli jsme nějak strávit víkend, takže jsme se přišli podívat,“ dodala.

„Na to, jaké je počasí, jsme překvapené, že přišlo tolik lidí. Nás tady pozvali. Babička s mamkou se od dětství věnují ručním pracím – máme tu háčkované, pletené věci a ručně upředenou vlnu,“ poznamenala jednadvacetiletá Darina Heczková z Hrádku. „Já už jsem z té mladší generace, mně už to tak nebaví. Ale ráda se na to dívám a ráda si oblékám pletené, háčkované doplňky. Například „kopyca“, to jsou ručně pletené ponožky z doma upředené vlny,“ smála se.

Lidé si mohli dát k jídlu třeba „špyrki“ s játrou, zájem byl rovněž o lalok a domácí klobásky. Na koních vozil děti Slovák Pavol Dej, soukromý chovatel koní ze Svrčinovce. „Kousek odtud je hranice, jsme sousedé. Hodnotím to kladně, i když je pod mrakem,“ pravil s tím, že záleží na váze, ale do sedla mohou zájemci do nějakých dvanácti let. „Městské děti to nevidí každý den jako my na té dědině,“ konstatoval 27letý Dej.