Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy se letos uskuteční v rodišti našeho hudebního génia už podvaadvacáté od 27. června do 12. července. To byl také důvod k rozhovoru se současným uměleckým ředitelem tohoto festivalu, profesorem Janem Hališkou.

Jan HališkaV čem by podle vás mohl být letošní ročník přitažlivý pro návštěvníky festivalu?

Zdá se, že letošnímu ročníku festivalu Janáčkovy Hukvaldy budou vévodit dvě nejznámější Janáčkovy opery. Příhody lišky Bystroušky patří k Janáčkovým nejlyričtějším a nejmelodičtějším operám. K jejímu provedení byl pozván soubor operního studia Fakulty umění Ostravské univerzity. Třetí z Janáčkových oper Její pastorkyňa se stala trvalou součástí repertoáru operních domů nejen u nás, ale na celém světě. Loňské ve Slezském divadle v Opavě v režii Jany Pletichové-Andělové a pod taktovkou Petra Šumníka sklízí veliké ovace publika i odborné kritiky nejen na domácí scéně, ale i na přehlídce operních inscenací v Praze, kde získalo cenu publika. Tradičně a zcela záměrně se festival vždy dotkne folklorní sféry vždyť pro Janáčka byl folklor jedním ze základních inspiračních zdrojů. Volba na Hradišťan s Jurou Pavlicou je dána jejich mnohaletým výrazným úspěchem v propojení folkloru s jinými hudebními žánry. Magnetem pro posluchače by se mohl stát koncert Janáčkovy filharmonie, v němž zazní obnovená premiéra houslového koncertu D dur Eduarda Lassena, dánského skladatele a dirigenta, se sólistou vynikajícím houslistou Jiřím Vodičkou.

Na koho byste ještě chtěl upozornit ve festivalovém programu?

Velikému zájmu se vždy těší nová díla ostravského skladatele Pavla Helebranda. Tentokrát uslyšíme pět ze sta příběhů v jeho hudební inscenaci na motivy vrcholného díla Giovanniho Boccaccia. Milostné příběhy Dekameronu podávají s lehkou nadsázkou obraz o způsobu myšlení a mravech lidí renesanční Itálie i dnešní doby.

A co komorní koncerty?

Vedle zkušených a osvědčených hudebních umělců, jako jsou Kubínovo kvarteto nebo první dáma ostravské opery, navíc dnes už také pedagogicky úspěšná Eva Dřízgova-Jirušová, se představí mladí interpreti klavírista Miroslav Beinhauer, který už několik let s Kubínovým kvartetem spolupracuje, nebo výrazní absolventi a studenti ostravské pěvecké školy.

Jaké hudebně žánrové přesahy čekají letos na návštěvníky?

Vůbec poprvé je celovečerní koncert festivalu věnován hudbě velkých dechových orchestrů, kdy se představí Dechový orchestr mladých Příbor a Májovák z Karviné. Vedle skladeb klasiků uslyšíme i díla skladatelů, kteří pocházejí z tohoto regionu a vytvořili řadu významných skladeb repertoáru pro dechový orchestr v symfonickém obsazení (Evžen Zámečník, Pavel Staněk, Vladimír Studnička a jiní). Významnou postavou a spolupracovníkem všech v oblasti dechových orchestrů byl Karel Bria, dirigent a pedagog Janáčkovy konzervatoře, k jehož životnímu jubileu zazní v podání spojeného orchestru obou účinkujících orchestrů skladba Eduarda Schiffauera Brio bravo!

Čím by měly být i do budoucna Janáčkovy Hukvaldy? Pietou na Mistrovo dílo, nebo i rozvíjením dalších hudebních projektů?

Spojení hukvaldské přírody a Janáčkova díla, které zde z velké části vznikalo nebo zde nacházelo inspiraci, bude vždy jedním z hlavních motivů pro ty, kteří festival připravují. Neměl by to být festival jen „o Janáčkovi", naopak, stejně jako hukvaldský Mistr objevoval po celý život nové postupy a v moderností svého díla o desítky let předběhl svou dobu, by se i zde měla objevovat nová díla a nové interpretační přístupy. Tím se ale nevylučuje pohled do hudební minulosti a vytvořené pestré a přitažlivé dramaturgie.

Právě v těchto dnech se máte sejít s ministrem kultury ČR. Je ministerstvo kultury ochotno přispět na tuto významnou událost, která se snaží připomínat odkaz hukvaldského génia?

Setkání asociace hudebních festivalů České republiky za účasti ministra kultury se koná v době, kdy vychází tento rozhovor. Domnívám se, že ministerstvo nemůže odmítnout podporu festivalu v regionu Beskyd, v rodném místě Leoše Janáčka, který přivede na Hukvaldy tisíce našich i zahraničních návštěvníků.

Jaké technické zázemí čeká letos účinkující i diváky na Hukvaldech? Co se zlepšilo oproti minulým letům?

Mezi místa konání festivalových koncertů jsme zařadili nové prostory baziliku Panny Marie ve Frýdku a kostel svatého Valentina v Příboře, které mají větší kapacitu a krásné akustické parametry. Pokud jde o možnou výstavbu moderního pavilonu v hukvaldské oboře, o které se také uvažuje už řadu let, situace se spíše komplikuje, protože místo možné výstavby amfiteátr má několik majitelů a najít společný názor je v současné době velmi složité. Několik koncertů se bude konat ve společenském sále Základní školy v Hukvaldech- Sklenově, kde je zázemí pro vystupující docela komfortní, a hledáme způsoby, jak vytvořit lepší akustické poměry a komornější prostředí v kontaktu účinkujících a publika.