Každý návštěvník Music clubu Bar-Rock-O v Třinci musí projít u vstupu pod pamětní deskou, na které stojí: „Vybudován a otevřen v r. 1908 úsilím třineckých proletářů. Středisko dělnického hnutí a bojů s kapitalistickým bezprávím na Třinecku v I. polovině XX. století.“ Dnes už Dělnickým domem zní hlavně řízná muzika.

Udržet hudební klub v malém městě ale není jednoduchá záležitost.

„Myslím, že je to dost těžké. Přes prázdniny stojíme, jinak většinou to funguje tak, že lidé chodí sami za námi a chtějí si udělat nějaký koncert. Velké kapely si u nás sál pronajmou. Záleží na návštěvnosti koncertů. Dá se říct, že když přijde dvě stě lidí, že je to svátek,“ říká provozovatel klubu René Kottek. „Další věc je, že to mám jako koníček při zaměstnání. Ale dá se to stíhat, mám kolem sebe lidi, kteří mi pomáhají,“ poznamenal.

Bar-Rock-O nejdříve do roku 2007 sídlilo u staré školy u Zobawy. „Chtěli nám tam zvednout nájem asi o tři sta procent, což bylo nereálné. Pak jsme sem tam udělali nějaký koncert v místě, které jsme našli, například v Nýdečance, ale stále jsme se snažili hledat něco nastálo. Až nám vlastně spadl do klína Dělnický dům. Brány pro klubové koncerty jsme otevřeli loni 2. července,“ shrnul René Kottek.

Od té doby se zde představily desítky zejména regionálních kapel. Občas sem ale míří i známé tváře. „Strašně rád vzpomínám na Alkehol, předvedli show, kterou jsem nečekal. Výborný byl i Miloš Dodo Doležal,“ míní provozovatel třineckého klubu. „Snažíme se dělat koncerty každý týden, teď do konce roku budou někdy i dvakrát za víkend,“ naznačil. Není bez zajímavosti, že v klubu v minulých dnech natáčela klip formace Doga. A třeba 26. listopadu si v podniku nedaleko autobusového stanoviště zahraje partička Titanic.

Undergroundový klub funguje ve všední dny jako hospoda s jukeboxem. „Jsme snad jediná hospoda ve městě, kde se jukebox pouští opravdu nahlas a pořádně,“ směje se Kottek s tím, že Bar-Rock-O je otevřeno všem možným stylům. „Country, disco, drum n'bass, všechno…,“ pravil Kottek.

VIZITKA

MUSIC CLUB BAR-ROCK-O

Adresa: 1. máje 236, Třinec-Staré Město

Internetové stránky: www.barrocko.cz

Rok založení: 2010 (nové prostory)

Kapacita: hlavní sál pojme zhruba pět set lidí

Preferované žánry: metal, hip-hop, drum n' bass

Koncertní dny: pátek, sobota

Průměrné vstupné: pohybuje se od 40 do 200 korun v závislosti na typu akce

Průměrný věk návštěvníků: přibližně 25 let

Provozovatel: René Kottek

Music club Bar-Rock-O je v rámci ČR zřejmě nejvzdálenějším hudebním klubem od Prahy. Rockový klub v Jablunkově už totiž nefunguje.