„Ve Frýdku bude zpřístupněna bazilika Navštívení Panny Marie, kostel sv. Jana Křtitele, evangelický kostel, kaple Svatého kříže v Hájku a Muzeum Beskyd Frýdek-Místek," řekla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

Připraveny jsou také koncerty duchovní hudby. V evangelickém kostele vystoupí o půl třetí odpoledne Catena Musica, v kapli Svatého kříže v Hájku se v patnáct hodin uskuteční odpolední posezení se skupinou Hrozen a o hodinu později vystoupí sbor Catena Musica v kostele sv. Jana Křtitele. „Tento kostel bude mít v neděli také zpřístupněnu kostelní Svatojánskou věž, takže návštěvníci spatří město z ptačí perspektivy," uvedla Jana Matějíková.

V Místku bude lákat k návštěvě kostel sv. Jakuba, kostel sv. Jana a Pavla a kostel Všech svatých. „Na kostely mě moc neužije, o víkendu má být hezky, takže raději strávím víkend někde venku. Ale na vyhlídkovou věž se možná zajdu podívat," plánovala Irena Šigutová z Frýdku-Místku. Většina památek na území města s výjimkou frýdeckého zámku, kde sídlí Muzeum Beskyd, není veřejnosti běžně přístupná. Vstup do památkových objektů je zdarma. „Asi navštívím s vnoučaty zámek ve Frýdku, podle mě by se tam dětem mohlo líbit. Jsem rád, že ušetříme na vstupném," konstatoval v ulicích Frýdku-Místku Josef Lipový.

Ke Dnům evropského dědictví se každoročně v září připojuje řada institucí z mnoha zemí a měst Evropy. V souvislosti s touto akcí si může veřejnost zdarma prohlédnout také výstavní síň Muzea Těšínska v Jablunkově, a to v pondělí 9. září od osmi do dvanácti hodin a od půl jedné odpoledne do půl páté.

LUKÁŠ MORYS