Návraty k divočině provází hudebník Tomáš Kočko
Frýdek-Místek, Ostrava – Ostravské studio České televize připravilo pro druhou polovinu roku nový dokumentární cyklus. Představí v něm třináct národních parků, které dnes najdeme na území bývalého Československa.
„Od 9. září až do začátku prosince nabídne ČT2 každý páteční podvečer putování jedinečnou krajinou. Začneme Velkou Fatrou, vydáme se na Šumavu, do Slovenského ráje, na Poloniny, v říjnu navštívíme Českosaské Švýcarsko, Muráňskou planinu a Pieniny, listopadové díly jsou věnovány Krkonošskému národnímu parku, Slovenskému krasu, Nízkým Tatrám a Národnímu parku Podyjí, poslední dvě prosincová vydání nás zavedou na Malou Fatru a do Tater,“ říká Jolanda Pilařová z Televizního studia Ostrava.
Podobně zacílené dokumenty vyžadují osobní zaujetí i určitou pokoru v přístupu k danému tématu. „To nepochybně prokázali režiséři, kteří jsou podepsáni pod jednotlivými díly: Petra Všelichová, Jana Bergmanová, Marcel Petrov, Ján Novák, Jaroslav Večeřa, Ivo Macharáček a Petr Šamánek. Významný podíl má také obrazová složka. Tentokrát je v rukou kameramanů Petra Kožušníka, Krunoslava Keteleše, Tomáše Kresty, Davida Karase a Petra Hrubeše. Dramaturgem pořadu je Jaromír Šlosar, který během příprav spolupracoval s ochranáři i pracovníky správy jednotlivých parků a také s odborníky působícími na vysokých školách,“ dodává Pilařová.
Průvodcem pořadu bude Tomáš Kočko, hudebník a divadelník, jehož doménou je tvorba inspirovaná lidovou tradicí. Patří k těm, kdo se rádi toulají místy blízkými i vzdálenými. Ke každému dílu vybral písničku z tamního regionu.
„Některé jsem skutečně znal, ale většinu jsem získal odjinud – oslovil jsem například Romské muzeum v Brně, Český i Slovenský rozhlas, některé folkloristy nebo primáše. Osvědčilo se mi, když jsem se obrátil i na místní lidi. Při výběru jsem hledal v textech odkazy na přírodní specifika. Při té příležitosti jsem si uvědomil, že v beskydské tradici není žádná písnička, ve které by byl uveden smrk. A protože ve Velké Fatře jsou tisové háje, tak se nám hájik tisový z úvodní turčianské písničky právě hodil. V oblastech hraničících s Německem se zpívaly písničky tamní němčinou, jednu takovou jsem taky našel. Složité to bylo v místech, ze kterých původní obyvatelstvo odešlo a s ním zmizely i jeho písničky. Ale to by bylo na jiný pořad…“ sdělil Tomáš Kočko.