Pořadatelé mezinárodního festivalu, který loni navštívilo přes 30 tisíc návštěvníků, umístí během akce do svého areálu sbírkové místo a prezentaci národní kulturní památky.

Plantův příběh

„Colours of Ostrava pojí k Libušínu nejen naše starost o osud místa s obrovskou historickou hodnotou, ale i letošní hlavní hvězda Robert Plant," vysvětluje ředitelka festivalu Zlata Holušová. Zpěvák legendárních Led Zeppelin totiž během první návštěvy Ostravy v roce 2006 nejenže uchvátil svým koncertem festivalové diváky, ale navštívil se svým týmem právě Pustevny a Libušín, které ho svojí krásou nadchly.

„Tento příběh a vůbec přístup Colours of Ostrava je pro nás velkým příslibem a závazkem k brzké obnově unikátní národní kulturní památky, jakou Libušín je. Celkový rozsah spolupráce, která spočívá nejen v příběhu Roberta Planta, ale i prezentaci veřejné sbírky na obnovu objektu, jejímž organizátorem je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na webech a dalších kanálech organizátora akce a při samotném festivalu Colours of Ostrava. Jsme rádi za tyto dílčí finanční i morální zdroje podpory," doplňuje ke spolupráci ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Před osmi lety přiletěl Robert Plant s celou kapelou Strange Sensation na ostravské letiště v sobotu před polednem. „Bylo to hned od počátku milé a vřelé přivítání," vzpomínají dva ze tří členů festivalového týmu David Šindelář a Josef Podstata, kteří Roberta Planta tehdy doprovázeli.

„Při výstupu z letadla se Plant objevil jako poslední v teniskách, kraťasech a tričku s nápisem Marocco. Byli jsme velmi překvapeni, když nás oslovil jmény," říká Šindelář. Robert Plant tehdy hrál až v neděli večer a celá kapela, včetně zpěváka, se živě zajímala o Ostravu, okolní region a politickou situaci v České republice.

Nadšení architekturou

V neděli pak nastal čas na plánovaný výlet. „Jelikož se všichni ptali, jaké tady máme hory, tak jsme navrhli výlet na Pustevny. Hned jsme také vyrazili," vypráví Josef Podstata. Při cestě dokonce Plant na svoje přání řídil auto, kterým část výpravy jela tam a zpět. Po příjezdu k hotelu Ráztoka všichni vyjeli lanovkou na Pustevny.

„Nahoře naše zahraniční hosty okamžitě uchvátily dřevěné stavby a právě do Libušína jsme se šli najíst. Muzikanti byli malovanou výzdobou a prostředím srubové restaurace nadšeni, nechali si povykládat historii této architektury a k obědu si každý dal jinou valašskou specialitu, jejichž chutě navzájem komentovali," vzpomínají oba průvodci. Další trasa pak vedla k soše Radegasta, u kterého se Robert Plant velmi zajímal o mýty a pověsti s ním spojené. Více se kvůli večernímu koncertu nestihlo.

„Co bude chtít letos Robert Plant, zatím nevíme. Ale jsme si jisti, že letošní koncert na Colours of Ostrava bude opět skvělý, jak jsem se mohla přesvědčit na podzimním vyprodaném vystoupení v prestižní Royal Albert Hall v Londýně," uzavírá Zlata Holušová.