Letošní čtrnáctý ročník nabízí od 13. do 16. prosince multižánrové koncerty a vystoupení uměleckých souborů v zajímavých prostorách (kostely, koncertní sály, venkovní prostranství), ale také doprovodné výstavy, ukázky uměleckých řemesel, filmovou projekci a chybět nebude ani slavnostní mše svatá.

„Cílem Souznění je objevovat, rozvíjet a postupně představovat nejenom bohaté zvyky vymezené dobou adventu a Vánoc, ale i tradice duchovní a religiózní," zdůrazňuje Zdeněk Tofel, organizátor akce.

Žánrová různorodost, která patří k základním festivalovým znakům, se projeví mimo jiné dnes ve Frýdku-Místku. V kostele svatého Jakuba předvede v 19 hodin své hlasové mistrovství světoznámý barytonista Martin Gurbaľ za doprovodu Stadlerova klarinetového kvarteta. „Klademe důraz i na propojování generací, a dáváme tak prostor jak profesionálům, tak amatérům, vystoupí rovněž žáci Základní umělecké školy duchovní hudby ve Frýdku-Místku," naznačuje další festivalový rys Zdeněk Tofel.

Zítra se festivalové dění přesune do Kozlovic. Hudební a pěveckou strunu rozezní kromě domácích zástupců (dětský soubor Valášek, soubor Valašský vojvoda, cimbálová muzika Konopjan, Dechová hudba a Divadelní společnost Kozlovice a další) také slovenští hosté, a to soubor Omladina ze Zubrohlavy nebo Ľudová hudba Bjelakovci a gajdoš Ľubo Luscoň ze Sihelneho. Příchozí se mohou těšit i na opravdovou lahůdku, a to arménský soubor Tonacujc. Dopolední program začíná v 8 hodin, odpolední v místním kostele v 15 hodin a večerní v sále obecního úřadu v 18.30 hodin.

Tečku za Souzněním obstará v neděli v Domě kultury města Ostravy galakoncert, kde jako hlavní hvězda zazáří Eva Pilarová za doprovodu tria Víta Fialy. Začátek je v 18 hodin.