I letos se celý víkend bude tančit, zpívat a oslavovat ve stylu folklorů. Do Městského lesa, kde se tento mezinárodní festival koná již několik desítek let, se opět sjedou lidové soubory z Čech, Moravy a Polska, aby všem divákům předvedly nejen své lidové kraje a místní zvyky a tradice, ale aby si společně zazpívali, zatančili a prožili společně po tři dny neopakovatelnou atmosféru.

K organizátorům tradičně patří místní skupina PZKO a soubor Gorol, který vznikl v témže roce jako celý slavný festival. „Prvních slavností se zúčastnily lidové soubory z Istebne, Jaworzynki, Koniakowa a Wisły. Od poloviny 50. let byly postupně zvány také soubory PZKO z celé oblasti Těšínska a od poloviny šedesátých let soubory z Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Popularita Gorolskigo Święta se rozšířila nejen do okolí Jablunkova, ale i daleko za hranice České republiky,“ vysvětlují pořadatelé.

Už v pátek v podvečer vystoupí známá cimbálová muzika Hradišťan.

„Návštěvníci se mohou těšit na přehlídku lidových zpěváků a tradičních lidových kapel a hudebníků hrajících na archaické a unikátní hudební nástroje, nebo na vystoupení folklorního souboru Lipa z Bratislavy,“ zvou pořadatelé. V sobotu a neděli odpoledne pak zábava a radovánky pokračují. Na pódiu se budou střídat zpěváci, soubory a hudebníci, vystoupí soubor Gorol nebo slovenská Lúčnica. Součástí oslav jsou doprovodné akce a průvod krojovaných skupin včetně alegorických vozů, které představují tradiční prvky horalské kultury. Chybět nebude karneval, turistický pochod nebo přespolní běh O dzbanek mleka. Jako každý rok bude připraveno rozmanité občerstvení a tradiční gorolská kuchyně. Gorolski Święto“ každoročně přiláká do Jablunkova tisíce diváků, zachovává tradice polské etnické skupiny žijící na Těšínsku a přispívá tak k upevnění dobrých vztahů s ostatními národnostmi.