Již od roku 1982 otevírá soubor Ostravička prameny jedinečné lidové slovesnosti národopisných oblastí Lašska, Těšínského Slezska a moravskoslovenského pomezí. Jeho zakladateli a současnými vedoucími jsou Marie a Stanislav Novákovi.

„Dnes téměř stočlenný kolektiv pracuje dle věkových kategorií ve třech tanečních skupinách a třech cimbálových muzikách. V typických lašských krojích a stylizovaných městských krojích prezentuje Ostravička rozsáhlý repertoár, kterým udržuje překrásné lidové tradice zdejšího kraje," řekla Eva Geryková, členka vedení Ostravičky.

Avšak být členem Ostravičky není jen o vystoupeních, musí se zkoušet a nechybí ani soustředění během letních prázdnin. Podobně jako již několikrát v uplynulých letech se tak i vloni horský hotel Srdce Beskyd v Čeladné-Podolánkách rozezněl dětskými hlásky a tóny lidových písniček našeho regionu. „V lecčems ale bylo poslední soustředění jiné. Vedoucí se například snažili dětem zpestřit program jejich pobytu netradičními akcemi, jako je střelba z pistole, předvedení hasičského záchranného vozu a práce s ním či ukázkou výcviku policejních psů," vysvětlila Eva Geryková. Ale jinak jsou tyto dny vyplněné především tancem, hudbou a zpěvem, ale také tradičními letními a tábornickými aktivitami od koupání přes branný závod, stezku odvahy, poznávací soutěže, orientační běh až po táborák.

Ostravička se rovněž podílí na organizaci červnového mezinárodního folklorního festivalu, který se ve Frýdku-Místku koná pravidelně od roku 1995. V loňském roce tak Frýdek-Místek poosmnácté hostil po několik dnů téměř 250 tanečníků, muzikantů a zpěváků ze zahraničí a přes 400 účinkujících z České republiky.

Chtěli byste se také pochlubit svým folklorním souborem či seskupením? Nebo byste rádi zveřejnili tipy na to, kde se v našem kraji konají různé folklorní akce či přehlídky? Posílejte nám své folklorní příspěvky či tipy na adresu tomas.machalek@denik.cz a my je rádi zveřejníme.