V pátek a v sobotu se program kvůli dešti přestěhoval do Národního domu a kina Petra Bezruče, slavnostní zahájení se tak vůbec poprvé konalo pod střechou. I tak je ale prezidentka festivalu Eva Geryková přesvědčena o tom, že Frýdek-Místek zažil podařený ročník. „Ty prostory pod střechou byly vždy zaplněné. Z toho, co viděli, byli lidé nadšení. Soubory byly kvalitní, i celková účast 589 účinkujících byla slušná,“ řekla dnes redakci.

Kromě „věčného stěhování“ ji mrzí také úrazy účinkujících, které přitom s koncerty nesouvisely. „Stalo se to při volných hrách. Dvanáctiletá Gruzínka má bohužel otřes mozku, devatenáctiletá slečna ze Slovinska si zlomila nohu, což se nám za patnáct let nestalo. Jsme z toho smutní,“ řekla Geryková s tím, že souborům to zkomplikovalo i cestu domů.

Na náměstí Svobody se akce přesunula alespoň v neděli dopoledne. Folkloru tleskal například 77letý Václav Kovář. „Letos poprvé se počasí nevydařilo, mně je to opravdu líto. Spousta lidí se těšila,“ pravil Kovář. Mnohahodinový víkendový program pod střechou si ale ujít nenechal. „Tady je to svátek, já jsem byl na pěti ročnících určitě,“ odhadoval.

„Počasí je asi to jediné, co festivalu mohu vytknout,“ řekla redakci Hana Jackivová, která do města přijela jako pedagogický dozor souboru Hluboček. Na stejnou akci zavítala už před třemi lety. „Tehdy bylo krásně, dodnes na to vzpomínáme,“ tvrdí.

Maraton koncertů pečlivě sledovaly Aneta Chromíková a Veronika Mižíková. „V Ostravičce máme kamarády, ale viděly jsme všechno. Od rána do večera,“ prohlásila šestnáctiletá Chromíková.

Kolik festival stál, není zatím jasné. Geryková čeká na vyúčtování za ubytování a stravu. „Doufám, že se do jednoho milionu vejdeme, protože víc nemáme,“ naznačila. Podle ní má festival přes třicet drobných sponzorů, jenže firmy trápí krize a je nepravděpodobné, že by poskytly další peníze.

Mezinárodní festival vrcholí v neděli odpoledne v kině Petra Bezruče. „Doufám, že ho neprospíme,“ smála se Geryková, která během víkendu prakticky neodpočívala.

Prohlédněte si VIDEO: Mladé Korejky tančily před kinem