Fotografka Yvresse, pravým jménem Jana Havláková, se pustila do fotografování na své cestě do Francie, kde vznikl i její tajemný pseudonym. „Ve Francii jsem žila dva roky u jedné malířky a jako pravá Francouzka mě zasvěcovala do tajů parfémů. Jednou mě zaujal parfém od YSL Yvresse, který nejen nádherně voněl, ale měl i svou historii,“ vypravovala Jana Havláková.

„Nejdříve se vůně nazývala Champagne, podle bublinek šampaňského. Poté ji přejmenovali na Yvresse, což znamená cituji: Žena, která upíjí život plnými doušky. Září a jiskří jako šampaňské. A tak jsem si ve Francii i připadala,“ popisovala Havláková. Její jméno je jednoduché a zvučné a její fotografie jsou také vždy spontánní. Nejraději fotografuje věci, které ostatní lidé nevidí.

„Jednou jsem šla kolem Národního muzea v Praze a na zemi jsem spatřila kříž z tesaného dřeva zasazený mezi zvlněné dlažební kostky. Když jsem se později vyptávala Pražáků, vůbec o něm nevěděli“ divila se fotografka. Tvrdí, že někdy je dobré sklopit oči a podívat se na zem a jindy zvednou hlavu a podívat se nahoru. Jana Havláková miluje cestování a doposud už poznala Portugalsko, Španělko, Francii a další země. Nejvíce si však oblíbila Francouzskou riviéru, kde žila a fotografovala od roku 2005 a opět tam letos zavítá. Pohybovala se mezi malíři a to ji inspirovalo.

„Několik dnů bez přestávky malují, mají pro věc takové nadšení,“ obdivovala Yvresse. „Když jsem pak později fotografovala při jízdě na koni nebo ve staré továrně na ústřice, kde jsem málem několikrát spadla z mola do vody, připadla jsem si jako ti francouzští umělci. Nevnímala jsem nic kolem,“ smála se Havláková. Z Francie přivezla mnoho fotografií krajiny a architektury. Dokonce měla možnost udělat si noční snímky proslulé kavárny v Arles, kterou maloval Vincent van Gogh, nebo si prožít několik dní na poušti.

Také ji zajímají barvy krajiny. Každý rok prý francouzská města slaví Vánoce v jiné barvě. Domy a ulice jsou nasvětlené červeně, další rok zase modře. Kromě snímků krajiny se Jana Havláková nebrání ani zátiší. „Nechci ale dělat nic fádního nebo strojeného, musí v tom být nápad,“ uvedla fotografka. „Třeba když jsem byla ve Francii nemocná a nesměla jsem ven, už jsem se nudila. Vzala jsem kolečko citrónu a připnula ho kolíčkem na prádlo na šňůru,“ ukazovala vydařený snímek Jana Havláková.

V současné době se Jana Havláková chce zaměřit na fotografování vody a deště. Také ji zajímají zvláštní typy lidí, které by chtěla náhodně zachytit fotoaparátem, a pak fotky dále upravovat v počítači. Jejím dalším cílem je art foto. „Chtěla bych se tomu věnovat, může to být zajímavé zpestření,“ upřesnila nakonec své plány Yvresse.