„Jan Vytiska má dobře rozeznatelný rukopis. Apokalyptické a strašidelné výjevy pozorovatele znepokojí. Možná si díky tomu každý vzpomene na období v dětství, kdy jsme si vyprávěli hororové příběhy a ověřovali tím míru našeho strachu.  Právě tato dětsky hravá fascinace je ale tím, co může nejednoho návštěvníka zároveň pobavit,“ říká Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince. 

Jan Vytiska měl podle původního plánu vystavovat v třinecké galerii už koncem března, ale epidemie koronaviru přesunula zahájení výstavy na 15. června. Díky tomu si návštěvníci budou moci prohlédnout jeho obrazy až do 24. července. Tvorba Jana Vytisky je charakteristická zájmem v lidové estetice, která je protkána apokalyptickými výjevy. Obrazy díky tomu mají až hororovou atmosféru. Návštěvníky galerie tak čeká zážitek, na který budou dlouho vzpomínat.

Galerie města Třince byla jednou z institucí, jejíž provoz zastavila opatření v souvislosti s výskytem koronaviru. Kurátorka Katarína Klusová však nucenou pauzu v programu vnímá jako příležitost: „Domluvený a rozjetý program jsme museli zrušit nebo odložit, což paradoxně vnímám jako pozitivní věc, protože jsme stihli upravit galerijní prostor v kulturním domě Trisia a na letní měsíce bychom chtěli jeden z výstavních prostorů využít k prezentaci tvorby, do které se místní amatérští i profesionální umělci pustili během karantény. Půjde tak o unikátní záznam doby, kterou jsme společně všichni prožili.“

Kromě zmiňované kolektivní výstavy bude léto patřit mezinárodní umělecké přehlídce Kruhy umění a svou tvorbu v Galerii města Třince představí místní výtvarník a fotograf Jan Bocek.

Více informací o výstavách a chystaných akcích je zveřejněno na webových stránkách www.galerietrinec.cz nebo na Facebooku a Instagramu galerie.