Výstava s tajuplným názvem Za realitou bude zahájena ve středu 8.dubna v 16 hodin. Uvede ji Karel Bogar. Jméno autora není určitě na Ostravsku neznámé. Sám uspořádal kolem padesáti výstav v regionu i v zahraničí a zúčastnil se více jak stovky výstav u nás, ale i Belgii, Německu, Anglii, Japonsku, Polsku, Slovensku, Švýcarsku a USA.

Vedle své výtvarné činnosti je známý jako vedoucí Výtvarné skupiny In Signum – člena UVU České republiky v Praze a předseda aktivního občanského sdružení Silvie, které se svou organizační prací zasloužilo o realizaci dvou frýdlantských sympozií. „Ve své vlastní tvorbě má velice široký záběr. Věnuje se dlouhodobě keramice, v malbě jej zaujala zvláště technika enkaustiky. To už byl jenom krůček k jeho zájmu o smalt a sklo. V polední době se věnuje také fotografii,“ řekl Karel Bogar.

V rámci realizaci sochařských sympozií v Plesné se ve své tvorbě seznámil i se sochařinou. Vzájemné prolínání jednotlivých disciplin má při své zdánlivé bohatosti spojující motiv a tím je tajemství. Jeho zrod můžeme vysledovat v surrealistické inspiraci autora v začátku zájmu o výtvarné umění. Později, za studií na Filozofické a Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně se k tomu přidává zájem o další filozofické oblasti.

„Výslednicí je jeho neustálý zájem o postavení člověka v kosmu, vysledování potřeby člověka zachytit vedle své reálné podoby bytí i to, co jej přesahuje, co cítí jako významný motiv a podnět pro život. I ve svém výtvarném přístupu kombinuje tematickou stránku s hledáním výrazových technických prostředků, které by tuto tajemnou nostalgii po hlubším poznání světa zprostředkovaly,“ doplnil Bogar.

Tou je právě enkaustika, která ve svých průsvitných voskových vrstvách připomíná smalt a vodní hladinu, pod níž můžeme zahlednou další tváře světa, který v běžném životě nevnímáme. Podobný pocit lze dosáhnout a vyjádřit i digitální fotografií, která velice účinně napomáhá tvarovým experimentům.

„Vedle motivu lidské postavy se v jeho tvorbě pracuje se světlem, kdy využívá již v baroku ozřejměné postupy k originálnímu novému přetlumočení jeho významu,“ uzavřel Bogar. Inspirativní výstava dávající pohled na širší výchozí bázi autora bude otevřena do 31. května. (ka)