„Zdejší hospůdka je taková moje domovská scéna. Mívám zde jeden až dva koncerty ročně,“ prozradila Hanka Kopřivová. „Mám ráda i cizí publikum. Ti, kteří mě neznají, mohou podlehnout dojmu, že mé písničky jsou smutné. Lidé, kteří vědí, na co jdou, už mým písničkám více rozumí. Někdy se hraje v určitém smyslu lépe pro cizí publikum, než přímo pro kamarády,“ zamyslela se Kopřivová.

Hanka Kopřivová ráda hrává v klubech. „Osobně si myslím, že jsem těžko zařaditelná. Někdo mě nazval písničkářkou, protože hraji sama s klavírem. Pojem písničkář ale vyvolává dojem spíše něčeho folkového, což si myslím, že úplně nejsem. Však často se pohybuji na akcích, kde se hraje folková a alternativní hudba,“ prozradila Kopřivová a dodala: „Folková hudba se hrává hlavně v létě a ve venkovním prostředí, což není úplně ideální prostředí pro mou hudbu.“

Hanka Kopřivová si vzpomíná i na své první veřejné vystoupení. „Měla jsem tehdy asi pět let a na bývalé „střelnici“ jsem zpívala na nějaké papalášské schůzi píseň Jiskřičko má veselá. Moc pyšná na to nejsem,“ smála se Kopřivová. Ta po letech začala zpívat v kapele svého bratra Davida – Downbelow. „S nimi jsem zpívala od svých jednadvaceti let asi čtyři roky. Když jsem skončila školu, hudebně jsem odpočívala. Až před čtyřmi roky jsem měla první koncert, bylo to v rámci konkurzu Zahrady. Bylo to v Turnově,“ vypočetla Kopřivová, která dále prozradila, že před vystoupením mívá i trému. „Tréma je vždycky, to k tomu patří,“ dodala Kopřivová.

Ta před koncerty nemívá zaběhlé rituály. „V poslední době se však snažím dopřát si ten luxus, že v den koncertu nechodím do práce, beru si dovolenou. Tím se můžu soustředit nejen na koncert, ale i na přípravu, což je například převezení věcí na místo. Chci mít prostě klid, nechci, aby příprava probíhala v chaosu,“ vysvětlila Kopřivová, která také prozradila, kdy skládá své písničky. „Nezáleží to na nějakém ročním období, spíše je to o tom, co člověk právě prožívá. Určitě se lépe hraje v noci, alespoň mně,“ řekla Kopřivová, jež se v současné době věnuje hlavně zaměstnání. „Čas na hudbu je spíše nárazový. Je třeba měsíc, kdy na klavír nešáhnu a další hraji denně,“ řekla Kopřivová s tím, že ročně mívá do deseti koncertu. „Kvantitu prostě nehoním,“ uzavřela Hanka Kopřivová.

Přečtěte si také: Hanka Kopřivová bavila U Arnošta