Kdy a jak vznikl nápad pořádat letní kino v Bašce?

Nápad se zrodil před třemi lety, kdy jsme chtěli zkusit, jestli ta úžasná atmosféra prostředí, které letní kino má, vytáhne lidi z domovů za kulturou. Tehdy jsme promítali neohratelné Pelíšky a bylo to úžasné. Nadchlo to i okolojedoucí lidi v autech, kteří zastavovali a sledovali film.

David Blahut ze Sdružení pro Bašku. Proč jste letos zvolili termín 1. června? Jak moc sledujete předpovědi počasí?

Začínáme tím „letní období", a letní kino tak trochu děláme i v rámci Dětského dne pod přehradou, který pořádáme druhý den v sobotu dopoledne. Během léta to pak ještě párkrát zopakujeme. Nemáme pravidelné promítání. Od toho máme v Bašce klasické kino, které však kvůli slabé návštěvnosti a digitalizaci asi skončí. Nejsou peníze. Podle předpovědí se neorientujeme, sice je sledujeme, ale pak nepřemýšlíme nad ničím jiným, než že bude škaredě. A nakonec to vždy nějak vyjde.

Víte už, jaký film se bude promítat? A kdo má na starosti technické zajištění?

Ne, ještě to nevíme. Máme jen nějaké tipy rádi bychom promítali český film nebo pohádku pro děti i dospělé. Ale tak, jak nás kdysi ihned napadly Pelíšky, to už nejde. To se dneska těžko vybírá, co by zaujalo. Většinou se proto ubíráme formou hlasování jak na facebooku na stránkách Sdružení pro Bašku, nebo i v e-mailech, kde bychom od lidí rádi uvítali nějaké tipy, na co by přišli. Samozřejmě nelze hrát premiérové filmy. Hlasovat je možné do poslední chvíle. Technicky si to zabezpečujeme sami, výrobce plachet z Bašky daroval sdružení šestimetrové bílé plátno, projektor nám zase zapůjčí prodejce „compů". Zkrátka takové vesnické promítání, které ale doplňujeme o pivo, opékání párků, popcorn.

Chcete v promítání pokračovat? Jaké další akce Sdružení pro Bašku chystá?

Jak jsem již řekl, občas kino přes léto zopakujeme. A abychom využili naše plátno, tak v rámci tanečních zábav, které pod širým nebem pořádáme, promítáme i videoklipy. Takovou taneční zábavu budeme mít 1. září na přehradě v Bašce při druhém ročníku GulášFestu, na který se již nyní můžou kulináři přihlásit. Teď nám ale dávají zabrat přípravy na tradiční Baškohrátky, i když letos budou ve zcela nové a netradiční podobě z důvodu vypuštění opouštíme přehradu Baška a v sobotu 11. srpna pořádáme suchou variantu na letišti v Bahně, kde připravujeme velkou překážkovou Tarzanii pro týmovou soutěž.