„Domníváme se, že fascinace aukčními cenami autorů překrývají skutečnost, že v regionu působí celá řady výborných umělců, kteří mají co návštěvníkovi říci. Po přehlídce grafické tvorby autorů z Pobeskydí připomíná další výstava blížící se sedmdesátiny malíře, grafika a výborného kreslíře Jaroslava Homolky. Zahájení výstavy bude 3. února v 16 hodin. Výstava potrvá do 29. března,“ řekl Karel Bogar.

Jaroslav Homolka (narozen 18. května 1939) patří již několik desetiletí k výrazným osobnostem našeho výtvarného Pobeskydí. Přestože mu léta většinu času zabírala pedagogická práce a později vedoucí funkce na SOU ve Frýdku-Místku, kde vychoval celou řadu dnes známých výtvarníků, vždy si našel chvíli na to, aby se věnoval výtvarné tvorbě.

„Vedle oblíbených jihočeských motivů, je rodák z Příbrami, se u něj setkáváme s tematikou Šumavy, jižních Čech, slovenských hor a v poslední době i Podkrkonoší. Beskydy si zamiloval hlavně v dálkových pohledech z Hůrek, kde chodil léta s malířem Holáčkem,“ doplnil Bogar. Proměny krajiny, jarní tání, zima, léto to jsou jeho stálé motivy. Ve své tvorbě se často zamilovaně shlíží v krajinářích přelomu století a dovede, stejně jako oni, velmi dobře charakterizovat krajinu klasickou malbou.

„V jeho díle je také zajímavá tvorba ilustrátorská, většinou spojená s dílem básníka B. Pavloka. Početná je také grafika. V Homolkově tvorbě najdeme také rozsáhlou tvorbu figurální, kde se jeho motivy pohybují většinou v podobě jakési filozofické reflexe života, využívají humorného a ironického pohledu na svět,“ vypočetl Bogar.

Větší část nové výstavy bude věnována právě těmto motivům, které v současné době autor tvoří s velkou vervou. Celá řada námětů je inspirována biblickými a mytologickými náměty. Jaroslav Homolka studoval výtvarnou katedru Palacké univerzity v Olomouci u A. Kučery, V. Navrátila, A. Berana a F. Bělohlávka. Ve své tvorbě vychází hlavně z impresionistické výtvarné tradice. Není však dogmatik, rád se přizpůsobí i momentální náladě a podnětům, a tak v jeho díle není o překvapení z nových pohledů nouze. Vedle výstavy v Domě kultury ve Frýdlantu probíhá menší výstava autora, zaměřená na kresbu a grafiku, ve VOŠ Goodwill ve Frýdku-Místku.