Mezi tradiční návštěvníky festivalu Immortal Shadows patří sedmapadesátiletý Milan Chovančík z Metylovic. „Je to sedmnáctý ročník, nebyl jsem jen na prvních třech, jinak jsem na všech ročnících byl," shrnul. „Takže by mi měli dát medaili," dodal se smíchem. Těšil se nejen na koncert frýdlantské skupiny Virtual Void, která akci tradičně pořádá. „Virtualy znám, ale čekám, že mě potěší i něco, co neznám. Rád si rozšířím obzory," konstatoval Milan Chovančík. Nevylučoval ani to, že si při muzice před pódiem zakřepčí. „Někdy tam mezi ty mlaďochy vlezu, ale to musí být hodně zajímavá muzika," vtipkoval fanoušek, který podle svých slov vyrůstal na ,Plasticích´. „Jsem odchovaný undergroundem, ale mám rád i současnou hudbu," konstatoval padesátník.

Na festivalu se bavil i 46letý Robert Stašek ze Pstruží. „Metal je určitě moje krevní skupina, jsem zvědavý na Virtual Void. Tady v Kozlovicích jsem ale poprvé," pravil muž s tím, že jezdí na festivaly například na Novojičínsko. Při zmínce, že loňský ročník Immortal Shadows provázelo pětatřicetistupňové horko, reagoval: „Těch dnešních pětadvacet stupňů bohatě stačilo."

Devětadvacetiletý Lukáš Müller byl zvědavý na vystoupení partičky Abortion. „Já mám raději malé akce, malé projekty, takové to hudební podhoubí – a hlavně rád podpořím lidi, co se o něco snaží," naznačil.

V Kozlovicích si zahrály i formace Morfetamin, Soundless a B.B.R.

Pro mnohé byla lákadlem frýdecko-místecká kapela Jö Riittää! „Dnes je uslyším poprvé doopravdicky," řekla doslova Leona Kovářová, která na festival přijela z Frýdku-Místku. „Od roku 2008 tady chodím pravidelně. I za deště. Ta muzika mi vyhovuje, jinak bych tady přece nebyla. A musím říct, že je tady strašně moc známých, které jinak za celý rok nepotkám. Tady jezdí lidé z celého kraje, i z Českého Těšína," pravila.

„Festival znám, jsem tady poněkolikáté. Přítel tu dnes vystupuje s kapelou Jö Riittää!, což ve finštině znamená ,už dost!´. Je tady dobrá parta, je tady klid, není se čeho bát – stačí se jen bavit," prohlásila k festivalu 26letá Lenka B. „Přišla jsem se podívat i na Slepé křováky – to je rarita, která tady moc nezapadá, ale je to super kapela. Jsou veselí, hraví a nespoutaní," smála se dívka z Frýdku-Místku. Podobně to viděla i 27letá Pavlína Korcová. „Na Slepé křováky se těším – ti jsou úplně mimo tento styl," poznamenala k zaměření kozlovického festivalu.

Bubeník Virtual Void a zároveň pořadatel akce Milan Marek naznačil, že s přípravou festivalu začíná počátkem roku, kdy oslovuje různé muzikanty. „I tak už je to u některých kapel pozdě. Možná je lepší domluvit termín už s ročním předstihem," uvažoval Milan Marek. Festivalová sezona je podle něj „přehuštěná" velkými akcemi s obřími sponzory, takže nekomerční a úzce zaměřený festival Immortal Shadows musí chtě nechtě spoléhat na své věrné fanoušky. „Člověk už občas v sobě doluje to nadšení," pousmál se organizátor kozlovického festivalu Milan Marek.