V Městském lese se v sobotu bavila například Hana Miczková z Třince. „Velice dobré,“ hodnotila atmosféru i vystoupení souborů. „Člověk vidí, jak se lidé kdysi bavili, jak tancovali, a poznává i kulturu jiných zemí,“ poznamenala. Její manžel Bohuslav chválil účinkující z Kostariky. „Byli jedničkoví. Velice temperamentní, něco na styl karnevalu. Je dobře, že to nevidíme jen v televizi, ale i živě,“ řekl Bohuslav Miczek. Pár jezdí pravidelně i na Slezské dny do Dolní Lomné.

„Ti mladí nemají možnost toto vidět jinde než na takových slavnostech. Záleží na nich, jestli si z toho něco vezmou. A záleží i na rodičích, jestli je k tomu vedou,“ zamyslela se Miczková. „Právě včera odjel syn do Anglie, kde trvale žije. Bylo mu líto, že to nemůže navštívit,“ konstatoval její partner.

Část mladé generace nicméně nepovažuje Gorolski święto za nějakou výjimečnou akci. „Nechodím tu pravidelně, chci se jen podívat. Je tady hodně lidí, ale folklor mě nebere,“ pravil patnáctiletý Miroslav Labaj z Mostů u Jablunkova, jenž postával u stánků s partou svých vrstevníků. „Jsem tu asi počtvrté, ale ani já nejsem fanoušek folkloru. Přijel jsem jenom pokecat s kamarády,“ tvrdil i sedmnáctiletý Jablunkovan Ondřej Hložek.

Jan Matuszny to měl z Písku blízko. Je naopak přesvědčen o tom, že slavnost má mimořádný význam pro celý region. „Pravidelně sem jezdí známí z Polska. A skoro pravidelně jezdí příbuzní z Belgie. Dnes jsou tu čtyři, loni jich bylo sedm. Jsou spokojeni, vesměs to spojují s tím svátkem,“ vysvětlil čtyřiašedesátiletý muž. V areálu se v sobotu představily organizace PZKO z celé oblasti. Veselo bylo třeba ve stánku s cedulí „Końska-Osóvki“.

„Jsme tady asi po sedmi letech. Bývali tu naši tátové, pak byla generační pauza. Teď jsme se odhodlali do toho znovu vpadnout,“ řekl Tadek Czapla. Jeho kolega upozornil, že si to vyžádalo dva týdny intenzivní přípravy. „Hlavně na té boudě. Je to naše mobilní chatka, trochu jsme ji renovovali vlastními silami. Jsme malá lokalita v Třinci, nijak se nedělíme na českou a polskou část, ale ta polská je aktivní,“ popsal. Návštěvníci zde ochutnávali maso s kapustou i chleba se „szpyrkami“, na neděli se slibovaly domácí koláče. „Babičky je už doma pečou, každá tak čtyři plechy,“ pravil prodejce.

„Podílet se na „Gorolu“, to je čest. Je tu suprová atmosféra, ten folklor mě bere za srdce,“ řekla Deníku Ivana Hamroziová, která pomáhala ve stánku PZKO Bocanovice. Z Havířova přijel 33letý Boleslav Kristen. Byť v tričku metalové kapely Slayer působil v publiku trochu zvláštně, i on má Gorolski święto rád.

„V tom tričku chodím i v práci, souvisí to s mojí přezdívkou,“ smál se s tím, že na folklorní slavnost do Jablunkova jezdí bez přestávky šestnáct či sedmnáct let. „Od průmyslovky. Co mě láká? Rozhodně atmosféra. Máme to spíš jako setkání s kamarády,“ uvedl.

Sobota nabídla i obrovskou diskotéku pod širým nebem, neděle patřila přehlídce všech účinkujících na náměstí a průvodu městem. Gorolski święto, to jsou rovněž třídenní ukázky tradičních lidových řemesel a neustálé ochutnávání místních specialit.