Se čtyřčlennou formací Odnaha se přesně před měsícem mohli seznámit diváci České televize v pořadu Dobré ráno.

Partička, která funguje sedm let, vzešla z uskupení Zpeklapech, má za sebou jedno demo CD a asi 80 odehraných koncertů. V Ostravě a Krnově předskakovala skupině Vypsaná Fixa. „Hlavně nás potěšilo, že si nás kapela vybrala sama. A hrát před tolika lidmi bylo úžasné,“ poznamenal zpěvák, kytarista a autor textů Ivan Macek.

Muzikantům z nejvýchodnějšího města republiky se tak pomalu daří získávat fanoušky i mimo region. „V posledních letech jsme hráli spíš za Ostravou a dál a doma po dlouhé době teď v červenci v Jablunkově. Nicméně, než se člověk prosadí, trvá to,“ ví lídr Ivan Macek. Před příchodem manažerky Haliny Šťastné dlouho zajišťoval kompletní chod kapely.

Odnaha kromě něj tvoří Jakub Byrtus a Ondřej Vrzal, nedávno se k nim připojil baskytarista Jan Rucki z Třince – ten si svou premiéru odbyl právě v Dobrém ránu. Vystřídal muzikanta s přezdívkou Poři, jenž v kapele působil šest let.

Skupina si už zahrála i v pražské Akropoli, z letošního soutěžního festivalu Hybajnaplac si odvezla cenu diváků a speciální cenu poroty. „Trému míváme skoro vždy, i na pódiu,“ naznačil Macek. Rocková kapela je zapamatovatelná i díky houslistovi. Muzikanti tvrdí, že hrají Shpock, a to jako jediní v republice.

Přání členů Odnaha nejsou nesplnitelná. „Hrát, mít inspiraci, fanynky a taky prosadit videoklip Princezna, který právě chystáme,“ prohlásil Macek. Vysvětlil, že za názvem kapely není nudismus, ale kdysi populární školení civilní obrany: „Je to návod na použití hasičského přístroje, čili ODjistit, NArazit, HAsit. Chceme tak nahradit školení CO, jemuž se dnešní mladá generace úspěšně vyhnula.“ Kapela Odnaha se 20. září představí také v ostravském klubu Boomerang (www.ostrava-music-city.cz). Najdete ji rovněž na www.bandzone.cz, www.stage.cz a www.freemusic.cz.

Bažantnici na vendryňském stadionu připravili na 13. září studenti Gymnázia Třinec z 6. C. Vystoupí polská skupina Akurat, třinecká formace Charlie Straight, Sakumprásk, Odnaha, Hellspawn a Suffer Age. Na své si přijdou i vyznavači drum´n´bass. Začátek akce je v 16 hodin, na místě bude stát lístek 70 korun.

(lew)