Pořad Hlasy města – Jan Balabán bude k vidění na webu klubu Fiducia a na vzdělávací televizi LucernaTV v den jeho nedožitých šedesátin, 29. ledna 2021 ve 20.00.

"Fiducia připravila i speciální trička a tašky s jeho textem věnovaným Ostravě. Tričko i taška je pojednána v duchu naší série, kterou jsme pro vás připravili v listopadu," uvádí ostravský antikvariát a klub.

Výtvarné zpracování z dílny grafičky Kristíny Pupákové pracuje s obrysem Ostravy a s textem Jana Balabána o Ostravě: „Ani síť, ani hvězda. Když přilétáte do Ostravy za bezmračné noci, vidíte pod sebou něco, co se spíš podobá rozhrabanému ohništi, kde v tmavém popelu svítí sem tam žhnoucí uhlíky.“ Jan Balabán. Tričko stojí 300 kroun, taška 80 korun, obojí je k zakoupení na e-shopu Fiducie.  

Jan Balabán

Prozaik, dramatik, publicista, výtvarný kritik a teoretik Jan Balabán (1961) patřil k nejoriginálnějším osobnostem české polistopadové kultury.

Velký čtenářský ohlas i uznání odborné kritiky sklidilo především jeho prozaické dílo, za své povídky a romány získal též řadu ocenění. K nejznámějším knihám patří povídkové soubory Možná, že odcházíme, Prázdniny, Jsme tady či román Zeptej se táty.

Výraznou roli v Balabánových textech hraje specifické ostravské prostředí – především periferního charakteru – a s ním spojená osobitá mentalita i svérázné životní projevy jeho obyvatel.