V pondělí bude v 18 hodin v kulturním domě Trisia zahájena výstava třineckého výtvarníka a fotografa Jana Bocka. O týden později od 17 hodin zaplní výstavní prostor v knihovně díla a tvorba místních amatérských i profesionálních umělců. Výstava s názvem Umění za časů koronaviru má za cíl zmapovat tvůrčí činnost lidí během karantény. Výstavy se může zúčastnit kdokoliv, kdo během posledních měsíců něco namaloval, nakreslil nebo vytvořil.

„Jsem ráda, že po delší odmlce můžeme dát prostor umělcům spjatým s regionem. S Janem Bockem o samostatné výstavě mluvíme už dlouho, a přestože současná situace umění a kultuře příliš nepřeje, věřím, že zrovna jeho výstava bude, především pro místní, velmi přitažlivá,“ říká Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince.

Výstava Jana Bocka s názvem Mávnutí motýlích křídel bude k vidění od 3. srpna do 1. září. Návštěvníci se mohou těšit na část jeho tvorby, ve které reflektuje lidskou společnost skrz archetypální zobrazení. Ty, kteří na výstavu dorazí, určitě zaujmou mýtické bytosti, jež jako by vyšly z našich snů. Jan Bocek se výtvarnému umění věnuje už několik desetiletí. Nejsou mu cizí happeningy, konceptuální umění nebo fotografie. V současnosti se zabývá malbou obrazů, v nichž zachycuje a poukazuje na negativní jevy v naší společnosti.

Druhou zmiňovanou výstavou, která bude v Galerii města Třince k vidění od 10. srpna do 8. září 2020, bude Umění za časů koronaviru. Půjde o kolektivní výstavu, která navazuje na každoroční projekt Přines a vystav, jež otevírá dveře třinecké galerie všem, kteří tvoří a vyjadřují se pomocí umění.

„Umění za časů koronaviru je svým způsobem experiment, který se pokusí nahlédnout na pocity a životy lidí skrze jejich tvorbu,“ popisuje Katarína Klusová. Obrazy, kresby, grafiky či jiná díla je možné nosit do Galerie města Třince (v třinecké knihovně) do pátku 7. srpna.