Desetidílný seriál Proč bychom se netopili vzniká na motivy stejnojmenné knihy Zdeňka Šmída. Mimo jiné si v něm zahrají Lukáš Vaculík, Tereza Kostková a Arnošt Goldflam, režisérem je Petr Nikolaev. „Točí se na řece Nežárce v jižních Čechách. V seriálu máme role vodáků, kteří hrají písničku v hospodě. Když vznikne potyčka mezi traktoristy, budeme se rvát. My se tam mihneme, jestli budeme rozdávat rány i Lukáši Vaculíkovi, to opravdu nevím,“ smál se manažer Kajkerů Luboš Gaško.

Kromě něj se do „rvačky“ zapojí i zpěvák Theodor Barczi, kytaristé Tomáš Pyško a Martin Czerný a basista David Březovják. „Knihu, podle které se seriál točí, četl a zná nazpaměť snad každý vodák, každý čundrák. A právě Nežárka patří mezi známé vodácké řeky,“ dodal Luboš Gaško. Kapela Kajkery by se měla objevit v devátém díle. K televiznímu štábu ji přivedla náhoda. „Před dvěma lety jsme vystoupili na akci, kde byli lidé z České televize. Říkali, že jsme příjemně pobavili společnost, přišla řeč i na připravovaný seriál. Dlouho se nic nedělo, ale před měsícem se ozvali. Řekli nám: Jestli chcete, tak to platí,“ uvedl Gaško. Podle něj členové kapely mají k herectví dispozice. „Skupina se odjakživa snaží při akcích dělat komponované pořady, které jsou spojené se scénkami, s převleky. Není to vážně pojaté herectví, ale lze to nazvat estrádami,“ poznamenal manažer s tím, že s divadlem má zkušenosti bubeník Pavel Bjolek. Ten však z časových důvodů jako jediný na natáčení nedorazí.

 

Vítěz celostátního finále Porty 2003

Formace Kajkery letos slaví deset let existence. Lidé ji mohli slyšet na konci června na festivalu Sweetsen Fest. Mezi největší úspěchy řadí vítězství v celostátním finále Porty v roce 2003, o rok později kapela dominovala ve finále Moravského vrabce. „To jsou folkové vrcholy, víc už se v republice vyhrát nedá,“ připomněl Gaško. Skupina před třemi lety ve Frýdku-Místku uspořádala povedené krajské kolo Porty, loni si také zahrála na mezinárodním festivalu Country Top ve Varšavě. Zatím poslední deska frýdecko-místecké formace nese název BO. Produkoval ji známý muzikant Jaroslav Samson Lenk. Kajkery spolupracují rovněž s písničkářem Slávkem Janouškem. „My spolu kámošíme a občas i vystupujeme. Jako malí jsme je obdivovali, teď jsme s nimi na jednom podiu,“ poznamenal Luboš Gaško. Právě Samson Lenk je autorem hudby k seriálu Proč bychom se netopili. V jednom z dílů si zahraje muzikanta na vodácké svatbě.