Pětičlenná kapela chce pomoci s propagací aktivit humanitární organizace Člověk v tísni. Připravila desítku koncertů, během nichž bude prezentovat veřejnou sbírku Skutečná pomoc. Na její konto poputuje i každá desetikoruna ze vstupného na koncert.

Ivan Macek: Chceme z pódia pomáhat

„Hudba je pro všechny členy kapely koníčkem, ale přemýšleli jsme nad druhým hnacím motorem, proč hrát. A protože jsme s rodinou už několik let v klubu přátel Člověka v tísni, oslovili jsme je s nabídkou spolupráce,“ vysvětluje frontman kapely Ivan Macek. „Jde o nový projekt konkrétní pomoci lidem v krizových situacích, takže zkoušíme i nové způsoby propagace. Je to trochu pokus, jak oslovit určitou skupinu obyvatel, takže uvidíme,“ dodal Karel Vrána ze společnosti Člověk v tísni.

Společnost Člověk v tísni dnes poskytuje humanitární a rozvojovou pomoc ve třinácti zemích světa. Většinu z nich postihla válka, přírodní pohroma nebo katastrofální chudoba. Jejich obyvatelé naléhavě potřebují pomoc. Z výtěžku sbírky Skutečná pomoc Člověk v tísni buduje zdroje pitné vody, staví školy a nemocnice, ale také podporuje drobné rolníky, kteří díky tomu dokáží uživit své rodiny. Jejím smyslem je zacílit na konkrétní oblasti.

Například příspěvek 200 korun znamená sešity a tužky pro 10 školáků v Etiopii, 300 korun představuje osivo a nářadí, které zajistí novou budoucnost pro chudou rodinu v Asii. Tisícikoruna dokáže zachránit jedno dítě v Africe před nemocí AIDS a 50 000 korun vystačí na vykopání studny, ze které bude pít celá vesnice na Srí Lance. Sbírka má své internetové stránky www.skutecnapomoc.cz, na nichž zveřejňuje příběhy těch, jimž se podařilo pomoci.

Kapela ve složení Ivan Macek, Ondřej Vrzal, Jakub Byrtus, Honza Rucki a nově Igor Gaura rozjíždí sérii koncertů už v sobotu 28. února v Jablunkově, kde však ještě půjde o uzavřenou akci. Klasické koncerty se chystají v březnu a dubnu v několika městech ve Slezsku a na Moravě.

Odnaha na nich zahrají vždy s některou místní skupinou. Vstupné činí 60 korun s tím, že minimálně každá desetikoruna poputuje na účet Skutečné pomoci. „Je možné, že na koncertech proděláme, i tak ale splníme svůj závazek,“ slibuje Ivan Macek. Myslí si, že ekonomická krize se může odrazit na pomoci pro země, které se bez ní neobejdou. I to byl jeden z důvodů, proč se kapela rozhodla happeningy pořádat.

Termíny koncertů:

28. února Jablunkov, kavárna club (VIP)

7. března Karviná, Hard cafe

14. března Ostrava, Chlív

20. března Frýdek-Místek, Sokolík

28. března Orlová, Futra

2. dubna Ostrava, Rock&Roll Garage

11. dubna Opava, Music bar Jam

24. dubna Český Těšín, Jazz club

2. května Zlín, U tetoura

15. srpna Sv. Helena, Rumunsko

Muzikanti z Odnaha pojedou i na Festival Banát 2009. Jde o festival české kultury v Rumunsku spojený s podporou, prezentací a propagací české menšiny žijící v Rumunsku v oblasti Banátu. Festival české kultury v Rumunsku by se měl uskutečnit ve dnech 15. – 16. srpna 2009 v české banátské vesnici Svatá Helena. Tento festival by měl prezentovat soudobou českou kulturu různých žánrů (včetně divadla a tance). Jeho cílem je kromě prezentace české kultury v Rumunsku propagovat v ČR a v Rumunsku destinaci Český Banát (www.banat.cz) jako turistickou destinaci s mnohými možnostmi rekreace a turistiky. Projekt asistence pod hlavičkou organizace Člověk v tísni rozvíjí v českých vesnicích šetrný cestovní ruch již 6 let a současná úroveň služeb již umožňuje takovýto festival zajistit. Kromě jablunkovských rockerů vystoupí třeba Mig 21, Terne Čhave, Sakumprásk a řada dalších. Česká komunita žije v Banátu od roku 1823, kdy se vydala do tehdejšího pohraničního pásma rakouské monarchie, aby zde v horách založila vesnice a těžili dřevo. Dnes jich tady žije kolem dvou tisíc v šesti ryze českých vesnicích.

Kam dál? Jablunkovská kapela Odnaha chce klip k písni Princezna