Pravidelné přímé přenosy byly zahájeny ve čtvrtek 16. dubna koncertem ze společenského sálu Domu kultury města Ostravy. Přenos bylo možné sledovat na Facebooku Janáčkovy filharmonie Ostrava a měl zhruba jeden a půl tisíce zhlédnutí, k přenosu se lidé navíc vracejí a nyní má již tři tisíce diváků.

Pro filharmoniky samotné byla tato zkušenost nová, nicméně připomínala některá natáčení. „Někteří protagonisté se svěřili, že jim tento koncept připomíná nahrávání ve studiu, kde také není publikum. Situace je ale v tomto směru úplně nová a my všichni doufáme, že už brzy skončí,“ zmínila mluvčí Janáčkovy filharmonie Jana Knížátková.

Protagonisty prvního koncertu byli violoncellista a koncertní mistr JFO Jiří Hanousek a violista Marek Šumník. Na klavír je doprovázeli Eliška Novotná a Alexandr Starý. Úvod večera patřil Chaconne J. S. Bacha v transkripci pro violu a následovala Rachmaninovova Vokalíza ve stejném přepisu. Posléze nastoupilo violoncello ve Dvořákových skladbách Klid (známá také jako Klid lesa) a Rondo.

„Nesmírně nás mrzí, že s vámi nemůžeme sdílet hudbu společně. Proto vám chceme dát možnost alespoň přes obrazovku nahlédnout do sálu, poslechnout si hudbu, která tam právě bude znít, a ještě navíc o něco lépe a zblízka poznáte některé naše hudebníky,“ popsal situaci manažer Janáčkovy filharmonie Ondřej Daněk.

Koncertů přenášených živě se také dotýkají veškerá hygienická opatření. Zvukaři a osvětlovači pracují v místnostech oddělených od pódia, kamery jsou rozmístěny tak, aby byla dodržena bezpečná, minimálně dvoumetrová vzdálenost, která bude i mezi samotnými hudebníky. Všichni zúčastnění musí mít roušky, s výjimkou hráčů na dechové nástroje, u nichž to během koncertu není dost dobře možné. Klavír je před každou výměnou klavíristy vydesinfikován. První live stream Janáčkovy filharmonie měl velice kladné ohlasy, především na sociálních sítích, kde byl také přenášen.

Dále Janáčkova filharmonie chystá například přenos programu, kde se budou hrát skladby Pavla Vranického nebo W. A. Mozarta, to konkrétně 23. dubna, dále pak 30. dubna proběhne live stream Smyčcového kvarteta e moll od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. „Benda Quartet, který tuto skladbu zahraje, je navíc komorní soubor složený z členů Janáčkovy filharmonie,“ doplnila Jana Knížátková.

Dramaturgie dalších koncertů bude zveřejňována průběžně podle vývoje situace na webových stránkách (www.jfo.cz) a sociálních sítích JFO. Live stream Janáčkovy filharmonie sdílela i Česká centra v zahraničí, například v New Yorku, Paříži nebo Berlíně.