Milovníci kultury a pravidelní návštěvníci galerie už vědí, že se na Kočárovy zadumané obrazy dokonale ladící s nynějším melancholickým dušičkovým obdobím mohou dopředu těšit. Jeho podzimní výstava U Jakuba je už šestou a pomalu se stává tradicí. „Víme, jak k sobě Kočárovy obrazy a dušičkové období sluší, právě proto výstavu pořádáme právě v tomto období,“ usmíval se majitel galerie Vít Rumian. „Všechny vystavené obrazy jsou nové a vybrané speciálně pro tuto příležitost,“ ujistil malíř Ondřej Kočár.

Obrazy dávájí větší prostor než architektura

Oproti předchozí výstavě před rokem je v jeho obrazech znát výrazný posun a změna. „Noční zákoutí pomalu ustupují do pozadí, ubývá v nich reálného a čím dál více se objevuje duchovno a mystika. Přesto nemůžu úplně opustit architekturu, nicméně i domy na mých obrazech jsou čím dál abstraktnější,“ řekl Ondřej Kočár. „Malování mi dělá čím dál větší radost, jde více od srdce. Pokud se malbou snažím vyjádřit své pocity, otevírá se mi mnohem větší prostor, než když jsem maloval architekturu,“ dodal malíř.

Častými motivy jeho pláten je nyní cesta ke světlu, naděje, odpoutání. Odpoutání je také název největšího z vystavených obrazů, který se naprosto vymyká a odlišuje od ostatních jak barevně, velikostí, mírou abstrakce i pocitově. Obraz přicházel na svět dva roky. „Takových obrazů člověk namaluje skutečně jenom velmi málo. Moc rád bych se dověděl, u koho skončí,“ svěřil se malíř.

U Jakuba však nevystavuje jen abstrakce. Určitě si přijdou na své i ti, kdo milují jeho snová zákoutí a dívčí portréty překypující něhou a křehkostí. Mezi vystavenými plátny je i několik kytic a zátiší Ondřejova otce Vladimíra Kočára. Oba výtvarníci společně každým rokem vydávají také vlastní nástěnný kalendář. Ten je U Jakuba k dostání i letos, výjimečně v něm jsou ale na příští rok pouze reprodukce obrazů Ondřeje Kočára. Výstava v galerii U Jakuba potrvá do 9. listopadu.