Letos v Místku vystavují už poosmé. Ondřejova snová zákoutí, křehké dívky a zadumané krajiny plné mystiky i Vladimírovy něžné kytice velmi sluší k blížícímu se dušičkovému období, proto také majitel galerie U Jakuba Vít Rumian oba výtvarníky zve k výstavě každoročně právě v tomto období.

Pravidelnost těchto výstav fanouškům umění zajímavě umožňuje s mírným časovým odstupem sledovat výtvarníkův vývoj. Ještě před třemi roky jej například přitahoval duch minulé doby a tajuplná zákoutí reálných měst, které však jejich atmosférou posunul až někam do snové krajiny. Další rok se v obrazech Ondřeje Kočára začalo mnohem více objevovat duchovno a mystika. Architekturu malíř neopustil, jeho domy se ale stávaly čím dál abstraktnější. Minulý rok Kočárovu tvorbu poznamenala tragická událost v rodině. Smutek byl z jeho obrazů hmatatelný. Témata více utíkaly k pohádkovosti, začalo ubývat abstrakcí a naopak se stále více začalo objevovat spojení krajiny s vodou.

Nyní mezi vystavenými obrazy výrazně ubyly půvabné dívčí tváře a naopak přibyly zcela nové motivy. „Hledám nové cesty. Touha po změně mě přivedla na Valašsko, fascinují mě poetické chalupy a venkov hluboce spojený s mystičnem,“ pověděl Ondřej Kočár. „Baví mě dostávat do obrazů i něco víc než realitu. Mystika je pro mě únikem od hektického světa prosyceného technikou někam úplně jinam,“ vysvětlil výtvarník.

Letošní výstava U Jakuba má však ještě další aspekt. „Po dlouhém přesvědčování se můj otec uvolil sáhnout do archivu a vybrat pro tuto výstavu kromě svých nových obrazů i několik kytic, které vznikly zhruba před padesáti nebo šedesáti lety. Je na nich vidět, jak se jeho tvorba vyvíjela – a myslím, že se otec rozhodně nemusí za své nové ani staré obrazy stydět,“ usmál se Ondřej Kočár. „Je to bohužel asi jedna z jeho posledních výstav. Tatínek má už přes osmdesát let a zdravotní stav mu už příliš malovat nedovoluje,“ dodal.

Další zajímavostí výstavy jsou malby na dřevě Ondřeje Kočára. „Je to velmi pracná technika, náročný je už samotný výběr zajímavého a vhodného dřeva, které se pak musí dále různě brousit, leštit a upravovat,“ poukázal na zajímavost výtvarník. Při malování obrazu pak využívá přírodní struktury podkladu. Na vystavené malbě na dřevě dokonce v jednom místě pozorný divák objeví prosvítající trhlinu uprostřed suku, která se však stala přirozenou součástí malby. Kromě těchto novinek samozřejmě nechybí ani tradiční kalendáře s reprodukcemi Ondřeje Kočára. Výstava v galerii U Jakuba na Farním náměstí v Místku potrvá až do konce října. Otevřeno je tu od pondělí do pátku vždy od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.