Jakmile se násilí začne objevovat v průběhu vzdělávání a rozvíjení vlastní osobnosti, stává se veřejnou hrozbou. Vytváření bezpečného prostředí doma, ve školách i v nejrůznějších skupinách je velmi důležité. „Jako Občanské sdružení Beskyd pořádáme výchovné koncerty pro mládež, kde hlavním záměrem je dát informace mladé generaci se zaměřením na výchovu, komunikaci, drogy a šikanu,“ upřesnila Lucie Kouláková, předsedkyně Občanského sdružení Beskyd.

Sál kozlovického obecního úřadu se ve středu 3. listopadu zaplnil žáky zdejší základní školy, kteří měli možnost spatřit velice působivé a neformální představení s názvem Boj proti násilí.

Celý tento projekt, který je zaměřen na násilí ve školách, v rodině i v nejrůznějších skupinách, byl doprovázen projekcí, mluveným přednesem a živým koncertem kapely Sagar, jejichž skladby dotvářely celou atmosféru a podtrhovaly vážnost tématu.

„Tento koncert dává jedinečnou příležitost spatřit program, který na první pohled vypadá, že se nás netýká, ale opak je pravdou,“ těmito slovy zahájil celý program Květoslav Koulák, frontman kapely Sagar. Představení je založeno na skutečné události. Divadelní hra se dle originálu jmenuje „Bang, Bang, you are dead“ a napsal ji William Mastrosimon. Ten se inspiroval událostí, kdy student načmáral vyhrůžky smrti na tabuli ve třídě jeho syna.

Ačkoli tento pachatel tvrdil, že se jedná o žert, Mastrosimone bral jeho výhrůžky vážně. Hra vede k hlubokému a duchovnímu zamyšlení nejen mezi učiteli, školními psychology, ale také mezi studenty a rodiči.

Příběh pojednává o dospívající dívce, která ztratila smysl života a uchýlila se ke vraždě.

Školním masakrům je nutno předcházet


KOZLOVICE – Každoročně médii proběhnou zprávy o zběsilých střelbách ve školách. Virginie - 16. dubna 2007, 32 mrtvých. Finsko - 23. září 2008, 10 mrtvých. Německo - 11. března 2009, 15 mrtvých. Teď už o tom ví své i žáci v Kozlovicích.

Občanské sdružení Beskyd ve spolupráci s palkovickou rockovou skupinou Sagar nastudovala divadelní představení dle originálu „Bang, Bang, you are dead“, napsanou Williamem Mastrosimonem v roce 1999. Jedná se o drama založené na skutečné události, kdy 21. května 1998 ve státě Oregon došlo ve sprigfieldské střední škole ke střelbě. Jeden ze studentů tehdy usmrtil své rodiče, následně dva spolužáky a dvaadvacet jich zranil. William Mastrosimon, stejně jako skupina Sagar svým představením upozorňují na násilí ve školách, v rodině i v nejrůznějších skupinách. Odhalují příčiny, které mají vést k hlubokému a duchovnímu zamyšlení nejen mezi učiteli, školními psychology, ale také mezi studenty a rodiči. Způsob, jakým skupina Sagar své hodinové představení pojala, je strhující. Členové jej doprovází hudbou, jak vlastními skladbami k danému tématu, tak i známými songy, například od skupiny Queen – We Will Rock You. Během produkce má divák možnost zhlédnout videoprojekci i mluvený přednes. Celá dějová linka pojednává o dospívající dívce, která ztratila smysl života a uchýlila se k vraždě. Představení je určeno pro II. stupně základních škol a studentům středních škol.

„Představení je pro žáky pořádáno zcela zdarma, díky dotacím, které jsme obdrželi,“ upřesnila Lucie Kouláková, předsedkyně Občanského sdružení Beskyd. „Na tyto peníze ovšem nedosáhnou všechny školy ve frýdecko-místeckém okrese. Proto se naše Občanské sdružení Beskyd snaží zajistit další koncerty za pomoci sponzorů, díky nimž by mohly být opět pro školy zdarma a děti či studenti nemuseli platit vstupné,“ doplnila předsedkyně. S výchovným koncertem Boj proti násilí mají v plánu navštívit osmnáct měst a obcí v regionu. Poslední vystoupení bylo v Kozlovicích, kde se v divadelním sále obecního úřadu sešlo téměř sto žáků a učitelů základní školy. „Koncert proti násilí se mi zdál zajímavý, hlavně z hlediska toho, jak se neustále zvyšuje násilí ve všech zemích nejen Evropy, ale i celého světa. Scénky byly také velice zajímavé, jen to bylo v některých chvílích dost dlouhé, ale jinak to byl velice vydařený koncert,“ ohodnotil představení jeden z kozlovických žáků.

Nasazení, s jakým se členové kapely Sagar a další účastníci do celého projektu pustili, stojí jistě za pozornost. Jejich osvěta v době, kdy narůstá stres a agresivita nejen na školách, je obdivuhodná a zaslouží si uznání. Za zmínku stojí, že se nejedná o takovou první akci této skupiny. Již v minulosti realizovala pásmo koncertů s protidrogovou tématikou, které proběhly ve spolupráci s hudebním klubem Stoun ve Frýdku-Místku.