Poslední album autorky Ireny Ciché Beskydské gruně pokřtil v pátek 23. listopadu v podvečer v těšínském Jazz klubu známý režisér Radovan Lipus. Je to již sedmé album o krásách a historii Těšínského Slezska Ireny Ciché vydané za posledních sedm let.

Protože kniha pojednává o části Beskyd nad Olší a Wislou, byla kniha slavnostně pokřtěna nikoliv obligátním šampaňským, ale vodou právě z těchto dvou řek. „Teď chystám do tisku další část Beskydských gruni a také knihu o slavné těšínské tramvaji. Tyto knihy bych nikdy nevydala bez důvěry všech zdejších lidí, kteří mi svěřili své rodinné fotografie a bez finanční podpory místních samospráv a firem,“ řekla během slavnostního večera autorka, oděná do tradičního těšínského kroje se stříbrnými ozdobami .

„Irena, která pro tento region udělala svou publikační činností neobyčejně mnoho a vzala na sebe těžkou práci, zůstala stále nezvykle skromná,“ zhodnotil Radovan Lipus, který pochází z Bystřice nad Olší a je čtenářům znám jako režisér představení Těšínské nebe nebo spoluautor televizního cyklu Šumná města.