Vernisáž výstavy si přišla shlédnout více jak stovka autorčiných známých, přátel, rodinných příslušníků, ale i obdivovatelů malířského umění. A je se skutečně nač dívat a obdivovat. Jsou zde k vidění obrazy, které vlastní přímo autorka a její rodina. Velice vkusně je uspořádala komisařka výstavy Kateřina Janasová.

Karel Bogar, který promluvil na začátek vernisáže, na malířku Ledu Pešatovou prozradil, že ji už od mládí okouzloval výtvarný projev a výtvarně se také projevovala. Absenci soustavného výtvarného vzdělání nahradil talent a kontakty s řadou vynikajících výtvarných umělců, pod jejichž vedením získávala umělecké základy a rozšiřovala si své teoretické i odborné zkušenosti. Mezi první patřil sochař Augustin Handzel, dále pak malíři Bedřich Knopp, akademický malíř Bedřich Holáček a Josef Kurzawa. Dobrý základ jí daly také večerní výtvarné kurzy při Základní výtvarné škole v Ostravě v letech 1959 až 1963.

Začala sice sochařinou, ale léta se věnuje hlavně malbě temperou a olejem. Na současně probíhající výstavě najdeme stylizované obrazy vycházející z dokonale poznané reality, ale i zcela odlišné práce, svižné, barevně odvážně laděné, kde převažuje dynamická expresivní zkratka, která se přizpůsobuje tématu. Můžeme pozorovat také měnící se barevnost, kdy hlavně u beskydské krajiny si autorka vytvořila zcela osobité barevné vidění.

Námětově zde najdeme spoustu žánrů: krajinářské motivy, městská témata (Ostrava, Frýdek-Místek, Baška, Frýdlant, ale i z cest zahraničních), figurální náměty i zátiší. Možná jsou málo známá autorčina témata historická (například z bojů o Bašku).

Na otázku, co autorka právě teď tvoří, maluje, Leda Pešatová odpověděla: „Právě v nedávné době mne velice zaujaly ostravické peřeje. Je to snad nejkrásnější místo našeho regionu. Tam chodím velice ráda. Voda je tu v neustálém pohybu, převaluje se, vlévá i do mne a mých obrazů touhu po životě. Okolní krajina je velice pestrá a s tím souvisí i barevnost mého díla.“

Karel Bogar rovněž podotkl, že malířčina výstava je už více než třicátá a má připomenout její nedávné významné životní jubileum. Popřál jí hodně tvůrčích sil a inspiraci v jejím malířském umění. Dílo Ledy Pešatové si cení řada jejích přátel i zájemců o dobré umění, a tak její obrazy jsou v soukromých sbírkách nejen u nás, ale i v zahraničí. Velká část jejího díla je i ve sbírkách Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku.

DAJANA ZÁPALKOVÁ