Ferdiš Duša - grafik a malíř žil v letech 1888-1958, a to ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde tvořil svá hodnotná díla. Na úpatí Ondřejníku měl svůj domek jako galerii. Je pohřben na hřbitově v tomto městě.

František Krasl - známý fotograf, sportovec, zemřel v roce 1988. Byl znám i na Slovensku, kde jako turista a fotograf vydal obrazové publikace, a také z ostravských hutí a dolů. Ke konci života byl fotografem ve Státním divadle v Ostravě.

Leoš Janáček - celosvětově známý hudební skladatel z Hukvald, trvale žil v Brně. Při svém pobytu na Hukvaldech při turistickém pochodu po okolí dostal zápal plic, zemřel v roce 1928 v Ostravě.

Jan Hrnčárek - malíř, krajinář, narodil se v roce 1918 ve Fryčovicích. Na svých obrazech dokumentoval krásu Beskyd a na svých grafických listech zachytil i podobu starého Frýdku-Místku.

Leopold Parma - malíř Beskyd, byl učitelem v Ostravici- -Hamrovicích, kde je také po něm pojmenován most. Zachytil krásu Beskyd a jeho obrazy jsou v galerii této obce. Zemřel v roce 1968 v Brně.

Františka Pituchová - vypravěčka a lidová zpěvačka, narozena v roce 1928, vydala i drobnou prózu pod názvem Hlupoty nebo Mojim rodnym. Žila a zemřela ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Zdeněk Pavlok -hudební skladatel, narozen v roce 1938. Celý život se věnoval hudební skladbě a sborovému zpěvu. Byl předsedou Lašského pěveckého sboru v Bašce, kde také zemřel.

Zajímavá jsou i data našeho legendárního básníka Petra Bezruče, který byl spjat s Beskydami, které ho inspirovaly k napsání Slezských písní. V letech 18851888 studoval v Praze klasickou filologii, v roce 1888 se vrací k rodině do Brna. Mezi lety 18931898 udržuje písemný styk s Dodou Demlovou z Místku. V roce 1918 se ukrývá před Němci na Gruni u Švarné Hanky. Petr Bezruč zemřel v roce 1958 v olomoucké nemocnici.

VILÉM VLK