Jak tato kapela vznikla, jsme se zeptali jejich frontmana, jímž není nikdo jiný než hudebník, textař, zpěvák, moderátor, producent a prezident Akademie populární hudby Petr Šiška.

Jaká byla geneze vzniku seskupení Legendy se vrací?
Legendy vznikly jako recesní seskupení na podzim roku 2004. Na počátku byla sázka s jedním nejmenovaným kamarádem, který kandidoval do Senátu České republiky. Právě jemu jsme slíbili, že v případě jeho zvolení mu přijdeme zahrát několik světových rockových pecek na večírek. Nakonec byl zvolen a před námi stál úkol opravdu něco nacvičit. Takže společně s Romanem „Izzim“ Izaiášem, frontmanem skupiny Doga, jsme oslovili ještě Andonise Civopulose, výborného skladatele a kytaristu, který momentálně nehrál ve Švýcarsku a byl v Ostravě, a zeptali se ho, jestli by nám nedal písničky s akordy, abychom to nemuseli dlouho secvičovat. A Tonda, jak mu říkáme, byl pro, a dokonce si chtěl s námi v tomto případě zahrát. Nacvičili jsme nejprve patnáct „pecek“, přijeli jsme na večírek, a mělo to obrovský úspěch. A hned na místě jsme dostali angažmá na další čtyři vystoupení pro soukromé firmy. Takže nezbývalo nic jiného než přidat další písničky z repertoáru Beatles, Rolling Stones, AC/DC., Smokie, Deep Purple, Led Zeppelin a mnoha dalších světových rockových titánů. Dva měsíce jsme fungovali jako čistě akustické trio a cítili jsme, že by se k nám měl přidat ještě někdo čtvrtý, který hraje na nějaký specifický nástroj. Nakonec přišel Libor Pyško, jenž pro sebe a nás objevil nástroj peruánských indiánů zvaný kachon. A hraje s námi dodnes.

Jak je vidět, během tří let se stala z tohoho čtyřlístku muzikantů profesionální kapela, která začala mít obrovský úspěch…
Určitě, neboť každý rok odehrajeme téměř na osmdesát koncertů, což při vytíženosti nás všech je velmi široký záběr. Ale musím říci, že každé vystoupení bereme jako obrovskou zábavu, relaxaci a pociťujeme velkou radost a uvolnění při hraní, nikam se nevnucujeme, ale nabídky přicházejí paradoxně prakticky samy. A musím také dodat, že doposud jsme ani na jednom vystoupení nezažili žádné unuděné obecenstvo, všichni se baví. Vzniká obrovský kontakt mezi pódiem a lidmi v sále.
Takže se díky Legendám zrodil určitý rockový akustický fenomén. Navíc tato verze rockových hitů minulých desetiletí je velmi přijatelná i pro ty, kdo rockové muzice prvoplánově nijak zvláště neholdují. A lidé v sále nakonec zjistí, že i tato hudba má spoustu nádherných melodií.

Pokud vím, v poslední době se Legendám podařil husarský kousek…
V poslední době mám největší radost ze spolupráce s Karlem a Janou Peterkovými, což jsou majitelé vydavatelství Česká muzika, ano, ti, kteří vydávaji například Evu a Vaška, na což možná může někdo pohlížet s despektem. Ale oslovili nás se zajímavým nápadem. Chtěli, abychom natočili na šest cédéček a šest DVD 106 akustických rockových hitů, což byla pro nás obrovská „nakládačka“, když si uvědomím, že jsme měli v repertoáru řádově kolem stovky věcí, ale i na nejdelších koncertech jich zahrajeme maximálně kolem padesáti. Takže padesát jsme jich uměli docela obstojně a zhruba stejně tolik jsme museli znovu pořádně nacvičit. Navíc jsme dostali ještě takový úkol - nazpívat ještě dalších šestnáct českých songů, které se už běžně nevysílají v rádiích a jsou to písně, které jejich původní interpreti už ani nikdy nenatočí – jako byly hity Radka Tomáška, Jaromíra Mayera, Karla Zicha, Jirky Schelingera a další.

Cédéčka jste prý natočili v neuvěřitelně krátké době…
Opravdu vznikala v neuvěřitelně rychlém tempu. Vlastně s oblibou říkám, že jsme vytvořili unikátní světový rekord v natáčení písní, neboť během tří dnů jsme v jednom nahrávacím studiu u Českých Budějovic natočili právě oněch 106 rockových pecek. Dokonce se na nás chodili dívat tamější muzikanti a považovali nás za exoty. Ale po prvním dni, když bylo natočeno 58 songů, začali věřit, že se nám to podaří. Byť ten závěr bych přirovnal k plavbě přes kanál La Manche, kdy se vám zdá, že poslední tempa plavete nekonečné hodiny. Ale zvládlo se to, je natočeno a cédéčka a DVD se objevila v prodeji na předvánočním trhu. A k nim jako bonus přidáváme DVD s koncertem Legend v Třinci na festivalu Noc plná hvězd.

A kde vás mohou posluchači uvidět a uslyšet ještě v letošním roce?
Máme v plánu ještě asi patnáct vystoupení od Prahy až po Ostravu a Třinec. Záměrně budeme končit koncertem v ostravském Klubu Parník, který se uskuteční 16. prosince. Ale když jsme se dozvěděli od pořadatelů, že koncert byl za několik hodin vyprodán, tak jsme se rozhodli v ostravském Parníku přidat ještě jeden koncert, který se uskuteční o den dříve - v pondělí 15. prosince. A letošní rok definitivně uzavřeme dvěma koncerty v třineckém klubu ve Vidlích 21. a 22. prosince.