OSTRAVA: Colours, Shakespeare, ale i folklor

Ani v čase prázdnin a dovolených nebude v Ostravě o kulturu nouze. Od 14. do 17. července zde zavládne pravý hudební ráj, neboť se koná už desátý ročník festivalu Colours of Ostrava.

Návštěvníci se letos můžou těšit na Nicka Cavea s kapelou Grinderman, senegalského mága Youssoua N`Doura, skupiny The Horrors nebo The Herbaliser. Také souboj dvou balkánských dechovek – Fanfare Ciocarlia a Boban i Marko Markovič Orkestar – slibuje doslova výbuch zběsilých rytmů.

Na přelomu července a srpna vypuknou na Slezskoostravském hradě opět Shakespearovské slavnosti, kde diváci mohou zhlédnout například představení Romeo a Julie, dále velmi populární komedii Veselé paničky windsorské s excelujícími Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou nebo drama Jindřich IV. s Norbertem Lichým a Janem Dolanským. Z Bratislavy se ostravskému publiku představí inscenace Macbeth.

Ve dnech 15. až 19. srpna čeká Ostravu tradiční festival Folklor bez hranic s našimi a zahraničními soubory.

FRÝDECKO-MÍSTECKO: Velké festivaly přijdou už v červnu

Největší frýdecko-místecký hudební, divadelní a filmový festival, tedy Sweetsen fest, se rozrůstá o další scény.

„V průběhu června zveřejníme na stránkách festivalu www. sweetsen.cz program i obsah festivalového CD,“ uvedl pořadatel Petr Korč s tím, že osmý ročník akce proběhne na čtyřech scénách ve Frýdku-Místku od 30. června do 3. července. Vstup je již tradičně zdarma.

Pořadatelé 19. ročníku rockového festivalu Noc plná hvězd, který se koná 24. a 25. června v Třinci na fotbalovém stadionu na Borku, s předstihem potvrdili účast dvou největších hvězd, a to kapel Mr. Big a Pro-Pain.

KARVINSKO: Dokořán: jediná velká akce v Karviné

Celkem na šesti scénách se letos představí účinkující na již sedmém ročníku festivalu Dokořán. Proběhne opět v areálu Loděnice v parku Boženy Němcové v Karviné, a to od 4. do 6. srpna.

První den je již tradičně věnován regionálním kapelám. Ve výčtu již potvrzených kapel se ale najdou i zajímaví zahraniční hosté. Zcela jistě k nim patří britská kapela Verra Cruz nebo polské seskupení Etna.

Mezi další hvězdy budou patřit Michal Hrůza, UDG, The Switch, Malignant Tumour nebo třeba GoodFellas. Doprovodný program pak tradičně tvoří filmy, divadla, besedy a workshopy.

V předprodeji bude stát vstupenka na všechny tři dny dvě stě korun. Na místě pak koupíte lístek na jednotlivé dny po 150 korunách a na všechny tři dny za tři sta korun.

NOVOJIČÍNSKO: Šanci mají také začínající kapely

V novojičínském okrese se v době letních měsíců nekoná žádný velký festival zvučného jména. Dva z nich jsou už ale docela zažité. Tím obecně známějším jsou Frenštátské slavnosti, které se letos uskuteční 27. až 28. srpna na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm, kam se sjíždějí milovníci folklorní muziky, jíž je tento festival zasvěcen.

O druhém – dá se rovněž říci, že tradičním – festivalu vědí zejména posluchači tvrdší muziky. Jmenuje se Jičínfest, na jehož dvou pódiích dostávají prostor zejména místní kapely nebo kapely z blízkého okolí Nového Jičína.

Infografika letních festivalů na severu Moravy

„Smysl festivalu je nabídnout příležitost pro skupiny z Nového Jičína a jeho bývalého okresu,“ přibližují akci organizátoři. Loni měl tento festival hudební bonbonek v podobě hostující kapely Eleison, z níž se rekrutovalo duo bratří Rýparů, dnes v českém hudebním světě poměrně známých osobností.

Jičínfest se letos koná 29. července opět v amfiteátru na Skalkách u Nového Jičína. O týden později si na své přijdou i fanoušci elektronické hudby, a to na festivalu Mlýnice 2011 open air ve Studénce. Ten má datum konání 5. srpna.

OPAVSKO: Nestor českých festivalů – Bezručova Opava

Jako každý rok, i letos se mohou lidé těšit na významnou kulturní akci – multižánrový festival Bezručova Opava. Jeden z nejstarších festivalů v České republice tento rok pořádá 54. ročník a organizátoři mu přisoudili téma Vesmíry vnitřní a vesmíry vnější.

„Mezi zajímavé akce letošního ročníku bude patřit třeba koncert Ivy Bittové, koncert výborných českých muzikantů s projektem Pink Floyd – Dark side of the Moon, Planety Gustava Hoslsta v provedení Janáčkovy filharmonie Ostrava, plánujeme také návštěvu významných hostů, ale to bude překvapení, nechci nyní prozrazovat vše, uvidíme, co se podaří,“ říká dramaturg Petr Rotrekl. Bezručova Opava se letos koná v termínu od 5. do 27. září.

Už v červenci se také koná v Hlučíně tradiční hudební festival Štěrkovna . Uskuteční se na břehu Hlučínského jezera v termínu od 28. do 30. července.

Jako každý rok, i letos se fanoušci dočkají vystoupení řady skvělých a známých muzikantů. Na pódiu se vystřídají interpreti jako Richard Müller, The Prostitutes, Tleskač, Skyline, Sunshine, Xindl X, Monkey Business, Mako!Mako, Charlie Straight a mnoho dalších.

BRUNTÁLSKO: Bohaté hudební léto na Bruntálsku

Na několik festivalů se mohou přes léto těšit lidé na Bruntálsku. Jako první přijde na řadu od 24. do 26. června Rockové dobývání jesenických hor. Jde o první ročník, který organizátoři připravili v horském hotelu Moravice v Malé Morávce-Karlově. Měla by to být akce v krásném prostředí s klubovou atmosférou.

V Holčovicích se v sobotu 2. července uskuteční Holčovice fest 2011. Vystoupí například slovenská rocková legenda Tublatanka, jedna z nejoblíbenějších českých kapel Vypsaná fixa nebo představitelka českého funku Tereza Černochová s kapelou Skupina.

Ve Václavově u Bruntálu se od 22. do 24. července odehraje Kubafest 2011 a ve stejnou dobu je na 23. července v nedalekém Rýmařově připraven hiphopový festival Battle Kings 2011. V srpnu se mohou lidé vydat do Bruntálu, kde se 13. srpna odehraje čtrnáctý ročník rockového festivalu Letnice 2011.

ČLÁNEK VYŠEL V DENÍKU VE STŘEDU 8. ČERVNA.

Přehled vybraných festivalů v České republice

Festivalové léto v Česku