„Jde o víkendové setkání s meditační, esoterickou a etnickou hudbou,“ vysvětlil koordinátor festivalu Jiří Metelka. Festival začne v sobotu 4. července v 10 hodin dopoledne, kdy se zájemci kromě samotného hudebního programu mohou zúčastnit dvouhodinového semináře Hlas dokořán. „Rozeznění hlasu vede k rozeznění celého těla a tím i k jeho hlubšímu uvědomění,“ vysvětlila lektorka semináře Monika Šramlová, která je zpěvačkou a hlasovou pedagožkou a zabývá se vedením zážitkových seminářů zaměřených na práci s hlasem a poznání sebe sama skrze vlastní hlas.

Druhý seminář pak proběhne během státního svátku v pondělí 6. července od 10 do 16 hodin. „Jde o intenzivní zážitkový seminář muzikoterapie, meditace, zpěvu, tibetských mís a pozitivního myšlení s názvem Hudba, hlas a meditace,“ pověděl hudebník, muzikoterapeut a zenový buddhista Vlastimil Mareček, který tento seminář povede. Účastníci semináře se mimo jiné dovědí, jak je lidský hlas a zpěv důležitý, naučí se základům alikvotního zpěvu, vylepšování intuice pomocí meditace metodou jednoduchých rytmů nebo zjistí, jak si vybírat a poslouchat tu správnou a léčivou hudbu.

Samotný festivalový program bude probíhat v sobotu 4. července od 10 do 21 hodin a v neděli 5. července od 9 do 21.30 hodin v areálu Sokolík. „Účastníci budou mít možnost se v těchto dvou dnech setkat s hudebníky, kteří svým uměním dokáží navodit stav vnitřního ticha, otevřít naše srdce a prozářit je tóny, které naplní nitro láskou a mírem,“ uvedl festival jeho organizátor Petr Železník ze Spolku přátel Frýdku-Místku. Posluchači se mohou těšit na několik desítek vystupujících, mezi kterými nebude chybět například Patricie Anzari a Vladimír Merta, Jana Lewitová, skupina Noor, populární zpěvák řeckého původu Statis Prusalis, světoznámý hudebník známý svou „andělskou hudbou“ Roland Santé, ale i mnoho dalších.

Znít budou převážně etnické nástroje, ale i harfa nebo barokní viola či kytara. Mysl posluchačů rozvibruje alikvotní a mantrický zpěv a stejně tak i spirituály, lidové a renesanční balady, podmanivé řecké písně, meditační hudba nebo údajně léčivá hudba s promítáním obrazů, při níž se prý zjevují skuteční andělé. Na samotný závěr nedělního programu pak zazní společný koncert všech účastníků, kteří si přinesou svou tibetskou mísu. „Po celou dobu festivalu bude probíhat Škola meditace a relaxace, která účastníkům festivalu nabídne dynamickou meditaci s mantrou. Probíhat bude v meditačním stanu, kde se návštěvníci mohou odreagovat a odpočinout si, tančit, společně si zazpívat a zahrát na hudební nástroje,“ dodal Petr Železník.