Tentokrát zde vystoupil Jan Škrob, básník a překladatel, který debutoval svou sbírkou Pod dlažbou. V roce 2017 byl nominován na cenu Dilia Litera pro objev roku.

Po šesti letech, 55 kulturních pořadech téměř 300 literárních a hudebních hostech měly ale Literární večery v Třinci v loňském roce skončit. Poslední večer původně několika přátel, ze kterého se nakonec stal jeden z důležitých částí kulturní programové nabídky Knihovny Třinec, se měl naposledy uskutečnit v sobotu 3. prosince 2016.

NÁPAD PÁR PŘÁTEL

Literární večery v Třinci začaly jako nenápadné setkání několika přátel v jedné třinecké kavárně.

Sami si četli texty svých oblíbených autorů, ale také svou vlastní tvorbu. Ke čtení a recitaci přidali i kytary a zpěv.

„Po roce setkávání začali organizátoři zvát do Třince zavedené a publikující z celé České republiky a tím se více otevřeli veřejnosti. Jejich aktivit si po čase všimla i Knihovna Třinec a nakonec organizaci Literárních večerů v Třinci vzala pod svá křídla,“ řekla za Knihovnu Třinec Regina Szpyrcová.

„Vždycky mě překvapovalo, že je po autorských čteních v Třinci takový hlad, nás samotné to velmi příjemně překvapovalo. Na jeden z prvních večerů pro veřejnost přišlo kolem 60 lidí, kteří se tísnili v místnosti s kapacitou 25 míst na sezení. Tehdy vystupoval Albert Černý a v publiku se objevila i Ewa Farna nebo Tomáš Klus,“ vzpomíná s úsměvem jeden ze zakladatelů a organizátorů Jan Delong.

VELKÁ JMÉNA

Za celou, kdy Literární večery v Třinci probíhaly, se zde objevila velká jména nejen české literární scény.

„Vždycky jsme se k nám snažili dostat to nejzajímavější a nejaktuálnější, co současná česká literatura nabízela. Mezi hosty byli Petr Hruška, Radka Denemarková, Jana Šrámková, Lenka Lagronová, Marek Šindelka, Emil Hakl, Jan Němec a spousta dalších oceňovaných autorů a autorek u nás i v zahraničí. Pomyslným topem byl v roce 2016 americký spisovatel Robert Fulghum, který přijel s projektem Listování na Noc literatury,“ rekapituluje Delong.

HUDBA I SOUTĚŽ

Literární večery ale nenabízely jen literaturu, ale také hudbu.

Mezi hudebními hosty se objevili interpreti jako například klavíristka Beata Hlavenková, slovenská písničkářka Katarzia nebo britský muzikant Justin Lavash.

„Díky pořadu Noc nadějí měli možnost třinečtí objevit mladé talenty z regionu. V rámci Literárních večerů v Třinci se každoročně pořádala také literární soutěž,“ dodala k oblíbeným večerům Szpyrcová.

KONEC ČTENÍ?

V roce 2010, kdy Literární večery v Třinci začaly, měl být po šesti letech konec. Večery měly v loňském roce z hlediska návštěvnosti tu nejlepší sezónu. Podle slov organizátorů to ale neměl být konec živé literatury v Knihovně Třinec. Večery měly zastoupit pořady Slam poetry nebo Noc literatury.

„Potom, co jsme oznámili konec, za námi přišli Michal Jerák a Alexandr Gajdzica, že je to obrovská škoda a že by rádi organizaci převzali a v Literárních večerech pokračovali. Řekli jsme, že je dobře, že mají před sebou rok, kdy si vyzkouší jaké to je a jestli budou chtít, budou moct připravit vlastní dramaturgický plán pro rok 2018. A tak se také stalo,“ vysvětlil Delong proč nebyly konec koncem.

V rámci projektu Spisovatelé do knihoven se další první autorské čtení v Třinci konalo letos v září.

„Autorská čtení mají díky Literárním večerům v Třinci u nás dlouhou a bohatou tradici, když přišla nabídka zapojit se, tak jsme neváhali, protože propagace a podpora živé literatury je jednou z důležitých funkcí knihoven,“ řekl k projektu Delong, který se na přípravě a organizaci podílel.