Činnost Loutkového divadla během jeho opavské existence pak mapuje výstava, instalovaná od 9. dubna na opavském Horním náměstí. Zájemci si ji mohou prohlížet až do 31. května. 

Samotné opavské divadélko si záhy po premiéře získalo oblibu malých diváků a během pěti let odehrálo 411 inscenací. Vychovalo si několik výborných režisérů, ze kterých je možné jmenovat například Pavla Fiedora, Zdeňka Křístka nebo Lea Heina, za zmínku stojí i dlouholetý přínos výtvarnice Zuzany Slovákové.

Loutkové divadlo Opava. Ilustrační snímek.Loutkové divadlo Opava. Ilustrační snímek.Zdroj: se svolením Loutkového divadla Opava

Rekonstrukce objektu v letech 1977 až 1980 mimo jiné snížila kapacitu z původních 334 na 151 míst k sezení. Od sezony 2005 působí Loutkové divadlo pod Střediskem volného času a jeho vedoucí je Jana Vondálová.

Časem některé jeho soubory zanikly a v současnosti děti i jejich dospělý doprovod baví soubory Broučci, Opal, SáčekRarášci. ŠtěkJitřenka, Siesta a dětské divadelní soubory Štěkáček, Štěkadlo a Štěkátko.

Hry pro děti, ale také pro mládež a dospělé

Herním dnem jsou již tradičně neděle s jedním dopoledním a jedním odpoledním představením, které však covid poslední dobou divákům sebral. Opavské Loutkové divadlo má jako jeden ze tří v republice raritu v podobě klasické pojízdné vodící rampy pro marionety, kterou už využívá jen jeden soubor.

Styl loutkařiny se totiž postupem času změnil a dnes je na jevišti preferovaná přítomnost loutky i herce současně. Začalo se hrát s odkrytým voděním, čímž představení dostává větší dynamiku. Některé nabídky opavských souborů v komorním prostředí Loutkového divadla jsou zaměřené i na mládež a dospělé diváky.

Dění v Loutkovém divadle Opava můžete aktuálně sledovat na webu loutkovedivadlo.svcopava.cz.