V lednu budou mít diváci po celé České republice možnost zhlédnout tři slavné mafiánské filmy – Kmotr, Kmotr II. a Neúplatní. „Všechny tři filmy přehlídky se zapsaly do historie kinematografie obrovskou silou a brzy po svém uvedení se staly legendami. Věříme, že i několik desítek let po svém vzniku v nich divák nalezne věci stále aktuální,“ komentuje přehlídku Petr Jirásek, ředitel pražského kina Světozor, které minifestival mafiánských filmů uvádí vedle dalších 12 kinosálů z celé republiky.

„Kdo má chuť na první větší roli Kevina Costnera, koho zajímá, proč dostal Sean Connery Oscara za roli mazaného irského policajta, kdo by rád viděl originál „přestřelky na schodech“, kterou parodoval film Bláznivá střela, kdo si neumí představit, jak je možné do gangsterky zařadit odkaz na film Křižník Potěmkin – ten by si neměl nechat ujít film Neúplatní režiséra Briana de Palmy,“ říká o filmu Neúplatní Ivo Andrle, dramaturg distribuční společnost, která minipřehlídku mafiánských filmů do České republiky přivezla. Minipřehlídka mafiánských filmů uvede ještě jedno z nejslavnějších filmových pokračování (navíc poprvé v historii oceněné Oscarem) – snímek Kmotr II.

Kmotr (24. ledna, 19 hodin) – mistrovské epické dílo Francise Forda Coppoly s Marlonem Brandem v hlavní roli patriarchy mafiánské rodiny Corleonů líčí portrét vzestupu sicilské rodiny v Americe. Její cestu na pokraj ztráty moci a předávání tradic z otce na syna. Příběh je rozdělen na rodinný život a odporný svět zločinu, do kterého je rodina zapletena. Jeden z nejlepších gangsterských filmů všech dob je natočen podle stejnojmeného románu Maria Puza. Snímek stojí na bravurních výkonech dvou hlavních představitelů – Marlona Branda, stárnoucího, ale stále mocného představitele jedné z nejmocnějších newyorských mafiánských rodin Corleonů, a Al Pacina, který se perfektně vžil do role Corleonova nejmladšího syna Michaela. Film získal v roce 1972 tři Oscary.

Kmotr II (25. ledna, 19 hodin) – mladičký Vito Andolini (Oreste Baldini) jako jediný z rodiny ujde krutému osudu, který jeho rodičům připravil nelítostný sicilský kmotr Don Francesco Ciccio (Giuseppe Sillato). Podaří se mu utéci do Ameriky, kde může začít jeho pozvolná cesta, na jejímž konci bude všemocný a obávaný Vito Corleone (Robert De Niro)… O čtyři desítky let později třímá pevně ve svých rukou otěže obrovského impéria Vitův syn Don Michael Corleone (Al Pacino), jenž se pokouší rozšířit svoji moc i mimo americké území, brání se pokusu úřadů o zamezení jeho vlivu i podnikání a zároveň se nemilosrdně potýká se zrádci ve vlastních řadách.

Neúplatní (31. ledna, 19 hodin) – nelítostný boj proti zločineckému gangu Al Capona. Kritici i diváci souhlasí… Film Briana De Palmy Neúplatní je opravdu mistrovský akční thriller – odehrává se v době prohibice v Chicagu, kde vládne absolutní mocí král podsvětí AI Capone. Nikdo ho už nemůže zastavit. Až do chvíle než Eliot Ness a skupina mužů složí přísahu, že ho dostanou. V klasickém příběhu vyprávějícím o konfrontaci dobra a zla předvádí skvělé výkony Kevin Costner jako federální agent Eliot Ness, Robert De Niro jak AI Capone a Sean Connery jako Malone, policejní veterán, který učí Nesse jak se nenechat zabít: střílet rychle a střílet jako první.

Snímky můžete vidět v Nové scéně Vlast v Místku.